8 października 2018

Abp Stanisław Gądecki na Synodzie Młodych: potrzebna busola w „Instrumentum laboris”

(Grazyna Myslinska/FORUM)

Busola w „Instrumentum laboris”, niezastąpiona rola ojca i matki w rodzinie, zadania szkół katolickich oraz znaczenie pamięci – to niektóre zagadnienia poruszane w grupach językowych podczas synodu.

 

Poniedziałek (8 października) był w całości poświęcony pracy w grupach językowych. – Staraliśmy się odnieść do pierwszej części „Instrumentum laboris”. Stwierdziliśmy, że ten tekst potrzebuje busoli, czyli ukierunkowania, które nadałoby sens całości. Taką busolą może być fragment z Ewangelii św. Jana o młodzieńcu, który przyniósł pięć chlebów i dwie ryby (J 6, 9-13). To niewiele, które miał z sobą, zostaje rozdzielone przez Jezusa i staje się pożywieniem dla wielu. Sens byłby taki, że każdy młody człowiek ma coś do ofiarowania nie tylko Kościołowi, ale także światu przez sam fakt swojego istnienia i dary, które posiada i którymi się dzieli – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kolejnym tematem było zwrócenie uwagi na fakt, że ojciec i matka odpowiadają za rodzinę i wychowanie dzieli rodziny. – Nie osobno matka czy ojciec, ale matka i ojciec razem, dzięki czemu unika się zjawiska paternalizmu czy matriarchatu, w związku z tym, że na różnych kontynentach występują różne sytuacje. W kontekście afrykańskim to matka zasadniczo odpowiada za życie rodziny, podczas gdy w innych miejscach na świecie decyduje tylko ojciec – zaznaczył abp Gądecki.

 

Trzecią kwestią, o której rozmawiali biskupi, a której zabrakło w dokumencie roboczym, to pamięć, o której mówi dość często papież Franciszek. – Trzeba nadać wartość pamięci. Młodzi mają tendencję do uciekania w przyszłość, do pomniejszania wartości teraźniejszości, dlatego należy nauczyć ich doceniania pamięci – podkreślił abp Gądecki.

 

Biskupi zwrócili również uwagę na kwestię szkół katolickich, podkreślając dobro wspólne jakie tworzą. – Szkoły katolickie nie pracują dla siebie samych, nie są przewidziane tylko dla katolików, ale służą dobru powszechnemu. W tym sensie są one warte wsparcia przez państwo, gdyż uzupełniają braki, jakich państwo wypełnić nie może – stwierdził abp Gądecki.

 

We wtorek 9 października wyniki dyskusji w grupach zostaną zaprezentowane na auli synodalnej.

 

 

KAI

TK

 

 

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 180 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram