18 sierpnia 2017

Kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, przybędzie do Moskwy w celu omówienia przygotowywanej wizyty Papieża Franciszka w Rosji. Po raz pierwszy w historii zbliżenie Moskwy i Watykanu daje szanse na odwiedzenie Rosji przez głowę Kościoła katolickiego.

 

Wymiar duchowy i polityczny wizyty

Wesprzyj nas już teraz!

Informację o planowanej na 21-23 sierpnia wizycie watykańskiego sekretarza stanu Pietro Parolina potwierdził sekretariat Nuncjatury Apostolskiej w Moskwie. Wizyta będzie w dużej części poświęcona omówieniu ewentualnej wizyty Ojca Świętego Franciszka w Rosji oraz sytuacji w ukraińskim Donbasie. Ważne będą również spotkania z politykami i duchownymi Rosji, wobec których od kilku lat wykonywane są gesty mające na nawiązanie lepszych stosunków.

 

Na 21 sierpnia zaplanowane jest odprawienie Mszy św. przez kardynała Parolina w katolickim kościele katedralnym w Moskwie. 22 sierpnia sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej ma rozmawiać z patriarchą Cyrylem I i szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem, m.in. o różnych aspektach kryzysu ukraińskiego. Dla kardynała Pietro Parolina sytuacja na Ukrainie ma dodatkowy wydźwięk ponieważ duża część społeczeństwa ukraińskiego należy do kościoła obrządku grekokatolickiego, który uznaje zwierzchność papieża. Jeszcze przed przyjazdem do Moskwy sekretarz stanu Watykanu podkreślał zainteresowanie papieża Franciszka humanitarnymi problemami, związanymi z toczącą się wojną w Donbasie. Niewykluczone, że 23 sierpnia dojdzie do spotkania z prezydentem Putinem w czarnomorskim kurorcie Soczi. Według „Rossijskiej Gaziety” na razie jednak służby pasowe Kremla nie potwierdzają oficjalnie tej informacji.

 

Szansa na przełom

Uwaga obserwatorów wizyty kardynała Parolina w Federacji Rosyjskiej skupiać się będzie z pewnością na obserwacji kroków mających na celu doprowadzenie do wizyty ojca świętego w Rosji. Byłaby to pierwsza w historii wizyta głowy Kościoła katolickiego w Rosji.

 

Doprowadzenie do organizacji wizyty papieża w Federacji Rosyjskiej wydaje się dzisiaj mieć największe w historii szanse powodzenia. Klimat do poprawy stosunków z Rosją przygotowywany jest od kilku lat. Co istotne, to obydwie strony decydowały się w tym czasie na przyjazne gesty wobec siebie. Na przełomie 2016 i 2017 roku w Galerii Trietiakowskiej wystawiane były dzieła sztuki z kolekcji watykańskich, co było precedensem ponieważ do tej pory Watykan nie godził się na wywóz unikalnych dzieł, będących w jego posiadaniu. Taka wyjątkowa decyzja została podjęta po rozmowie ojca świętego z prezydentem Rosji w 2015 roku.

 

Patron pojednania

 

Rosja została potraktowana w sposób szczególny i zezwolono na przewiezienie relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy do Rosji. Wyjątkowość tej decyzji podkreśla fakt, że relikwie świętego od 930 lat nie opuszczały miejsca złożenia – włoskiego miasta Bari.

 

Ten gest był także uzgodniony na najwyższym szczeblu, tym razem hierarchii kościelnych. Doszło do tego podczas historycznego spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem I 12 lutego 2016 roku na Kubie, w Hawanie.

 

Rozwój sytuacji między Watykanem w świeckim i duchownymi władzami w Moskwie szczególnie uważnie będą obserwowali wierni kościoła grekokatolickiego, którzy liczą na silniejsze wsparcie z Rzymu. Komunikaty i treści rozmów będą oceniane przez wszystkich uczestników spotkań i uroczystości zaplanowanych w czasie wizyty sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej w Federacji Rosyjskiej oraz wiernych kościoła obrządku grekokatolickiego.

 

Jan Bereza

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 100 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram