Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.


Sugeruje, proponuje, zaleca - ale jakoś kilka tygodni temu brzmiało to całkiem inaczej i groźniej. Jak to się ludzie zmieniają. Porażka. To maja być odważni pasterze naszego Kościoła? Totalny brak Moralnych autorytetow w naszej Ojczyźnie.
2 miesiące temu / Homo sapiens
 
Jak chociaż połowa wróci to i tak będzie dobrze, bo ludzie zrozumieli iż im się nic nie stanie jak sobie odpuszczą Mszę w niedzielę. Laicyzacja przyspiesza... niestety
2 miesiące temu / Janek
 
"... oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem." Czy naprawdę tak trudno zrozumieć, jaki jest tego cel dalszy ?
2 miesiące temu / Andrzej W.
 
Szczerze mówiąc nie chciałbym być w skórze tych kapłanów, którzy szafują dyspensami i zmuszają wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę. To straszny ciężar.
2 miesiące temu / nik
 
Dyspensę można zastosować jednorazowo - biskupi nie mieli prawa udzielać dyspensy stałej. Zniszczenia w Kościele jakie spowoduje ich decyzja podporządkowania się władzom socjalistycznym państwa będą trwały dziesięciolecia... skoro można było nie uczestniczyć miesiącami w Eucharystii to kto teraz zachęci ludzi do pójścia do kościoła. Zabrakło przywództwa w Polskim Kościele które zdałoby sobie sprawę z konsekwencji swojego działania, Pasterz nie ma prawa się bać czegokolwiek poza Bogiem!!!
2 miesiące temu / Tom
 
Kościół się rozpada i to na wiele drobnych cząstek ,kościoły w poszczególnych krajach nie mają już nic wspólnego ze sobą ,Watykan już nie ogarnia całości bo papieża nie słuchają ,w samej Polsce jest rozłam co najmniej na dwie opcje
2 miesiące temu / lil
 
Dyspensa w ogóle nie jest potrzebna. Zawsze tak było, że chory był usprawiedliwiony ze swojej nieobecności na mszy. STOP zniechęcania młodzieży do uczestnictwa we mszy św. Przez te dyspensy mój 18 letni syn, który co niedziele chodził do kościoła przestał chodzić i żyje w "świętym spokoju" - mówi mam dyspensę. Czy Pasterze są tak ślepi, że idąc za tym "światem" prowadzą swoje owieczki prosto w otchłań niewiary.
2 miesiące temu / Ojciec
 
Sąd Boży. Biada tym pasterzom którzy nie pasa swych owiec.
2 miesiące temu / Biały Orzel
 
Co znaczy "zachęca"? Po prostu znika dyspensa i koniec. A kto jest chory, to i bez dyspensy do kościoła nie musi chodzić. Sprawa jego sumienia! My chodziliśmy całą rodziną w każdą niedzielę do kościoła, żadnych masek, Komunia św. do ust, nie daliśmy się ponieść żadnym poleceniom i "dyspensom" oprócz dopuszczalnej liczby wiernych, ale liczonej wg naszych wyliczeń tak, by nie siedzieć blisko siebie. Skoro przestrzegamy higienicznego trybu życia i dzięki Bogu nie mamy chorób tzw. towarzyszących, jak to teraz się określa, to przecież nic nam nie groziło. Niestety, jest jednak coś znacznie bardziej przykrego. Wielu z moich znajomych nie chce powrócić do Kościoła. I są to ludzie wierzący, przedtem praktykujący, ale nie wpuszczeni do swoich parafialnych kościołów, a wręcz odpychani sprzed budynku kościoła. Wytworzyła się jakaś blokada, którą trzeba będzie może nawet latami łagodzić.
2 miesiące temu / katolik
 
@Ks. Przemek Ja bym tego proszę Księdza tak nie ujął. Osoby sz niewydolnościami oddechowymi mogą odczuwać lęk. Sytuacja jest dobra , bo już nie ma powodu do strachu na większości terytorium Polski można spokojnie iść do Kościoła, jednak np. na Śląsku obawa jest uzasadniona.
2 miesiące temu / Michu.
 
A o wodzie święconej już się nie wspomina nawet. W kościołach, żeby choć w niedzielę który ksiądz machnął kropidłem po wiernych, ależ po co ? Może czas na zlikwidowanie kropielnic tak jak to się stało w bardzo wielu kościołach z balustradami komunijnymi i ambonami. Bo Komunia Święta na rękę chyba się już całkowicie przyjęła i ludzie wcale sobie nie krzywdują. To co miało być chwilowe i w drodze wyjątku, stało się już normą. Protestantyzacja Kościoła katolickiego w Polsce postępuje pełną parą. Nieliczni wierni chcący przyjąć CIAŁO CHRYSTUSA z czcią, miłością i pokorą na kolanach do ust są traktowani już jak jakie wyrzutki społeczeństwa zarówno przez biskupów jak i reszte kapłanów i "katolików bez kolan", patrzących na tych, którym szatan jeszcze nie dał rady wyprostować kolan, jak na dziwolągów. A biskupi niby tylko zachęcają do przyjmowania Komunii Świętej do rąk, a w rzeczywistości już prawie wszyscy dopuszczają się tej ohydnej profanacji PRZENAJŚWIĘTS
2 miesiące temu / Daro
 
Nie dajmy się zwieść. Oprócz znoszenia dyspensy trzeba teraz jak najszybciej przygotować się na przyszłość bo pan Szumowski już przecież zapowiadał kolejną "pandemię" ani chybi jasnowidz. To co się z zaskoczenia stało, zamknięte kościoły i odmawianie wiernym sakramentów, było porażające i nie powinno się już nigdy powtórzyć. Episkopat powinien wypracować jakieś metody postępowania w takich okolicznościach i przede wszystkim przekazać instrukcje dla proboszczów, bo to oni są na końcu na styku z wiernymi.
2 miesiące temu / abc
 
Czyli jak ktoś ma obawy to ma dyspensę. Róbta co chceta.
2 miesiące temu / Ks. Przemek
 
Te obostrzenia były nieracjonalne i kościół nie powinien się do nich dostosowywać. Żadnej epidemii nie było i nie ma. Każdy powinien mieć wolny wybór, czy pojdzie do kościoła, czy zostanie w domu.
2 miesiące temu / Gość
 
W wielu diecezjach w tym mojej były potem ogłoszone dyspensy dla wszystkich.
2 miesiące temu / K. @Radosław
 
W czasach gdy wartość życia jest podważana przez współczesną cywilizację, Kościół tym bardziej powinien dawać przykład szacunku do życia. Nie powinien zbyt szybko znosić obostrzen, których celem jest ochrona ludzkiego życia.
2 miesiące temu / kpt. Arianator
 
@jfk Bo Przewodniczący Episkopatu nie ma władzy zwierzchniej nad innymi Biskupami Diecezjalnymi. Jest bardziej koordynatorem Konferencji Episkopatu. Bo nawet gdyby Episkopat większością głosów przyjął jakiś dokument, czy zasady postępowania, to każdy Biskup Diecezjalny jest niezależny w swoich decyzjach. Hierarchia w Kościele Rzymskokatolickim jest taka: Papież - Biskup Diecezjalny - wierni diecezji.
2 miesiące temu / Ks. Krzysztof
 
Tak zachęcam a dlaczego nie nakazuję!!!
2 miesiące temu / Jfk
 
A to była jakaś ogólna dyspensa?? Te warunki, które nadal mają być utrzymane są właśnie obowiązująca dyspensą, wiec co się zmienia?
2 miesiące temu / Radoslaw
 
Koscioly powinny byc otwarte,a na mszach sw zachowana odleglosc miedzy osobami. Dlaczego jest tak,ze kiedy najbardziej ludzie potrzebuja Boga to zamyka im sie koscioly???
2 miesiące temu / D.F
 
Czekamy na beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego!
2 miesiące temu / Lukasz
 
Dzięki Bogu. Modlitwy pomogły.
2 miesiące temu / M.
 
Księże biskupue, mało znaczący głos, po tym jak się sprzedało zarządzanie kościołem władzy świeckiej.
2 miesiące temu / Janina
 
z rachunku wynika że po odwołaniu dyspensy większość chodzacych do koscioła złamie przepisy idąc na msze!
2 miesiące temu / tabliczka mnoze
 
POSPL SOBIE A TERAZ SIE OBUDZIL TAK TO WYPADA SKOMENTOWAC
2 miesiące temu / zbigniew
 

Skomentuj ten arytukuł

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.