Amerykańska batalia o tożsamość szkół katolickich


Home   >   Wiadomości

Amerykańska batalia o tożsamość szkół katolickich
Arcybiskup Charles C. Thompson. Fot. archindy.com

Osoba żyjąca w jednopłciowym związku nie może być częścią kadry mającej formować młodzież w katolickich szkołach. Zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z nauką Kościoła o małżeństwie, godzi w katolicką tożsamość. Stanowisko to wyraziła archidiecezja Indianapolis w Stanach Zjednoczonych, na której czele stoi arcybiskup Charles C. Thompson.

 

 

Działania ordynariusza archidiecezji spotkały się z krytyką również w środowiskach podających się za katolickie. Jeśli wierzyć danym opublikowanym przez Centrum Badawcze Pew, ponad 60 procent osób uważających się za katolików popiera pseudo-małżeństwa jednopłciowe. – Prawda nie jest determinowana opinią większości – powiedział jednak arcybiskup Thompson. – Kościół od dwóch tysięcy lat naucza, że małżeństwo z natury jest zaplanowane przez Boga jako związek jednej kobiety i jednego mężczyzny – dodał hierarcha.

Medialnego impetu nabrała w ostatnim czasie sprawa Laytona Payne-Elliotta, który po 13 latach pracy został zwolniony z katedralnego liceum. Pozwał on archidiecezję za dyskryminację i ingerencję w kontrakt nauczycielski. Z kolei jego partner, z którym wziął cywilny ślub, wbrew woli biskupa, zachował posadę nauczyciela w innej katolickiej placówce. Arcybiskup Thompson uznał, iż prowadzona przez jezuitów Brebeuf Preparatory School utraciła tym samym swój katolicki status. Władze szkoły zerwały formalną współpracę z archidiecezją.

Archidiecezja Indianapolis od dwóch lat wymaga, aby w kontraktach nauczycielskich znajdował się zapis, że osoby podejmujące pracę w placówce katolickiej są zobowiązane do zachowywania nauczania Kościoła. Na terenie archidiecezji działa prawie 70 szkół, w których w zakończonym niedawno roku szkolnym uczyło się 23 tysiące uczniów. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stwierdził, że organizacje religijne dla swoich nauczycieli, doradców zawodowych i innych pracowników, mają prawo definiować, jakie postępowanie jest nieakaceptowalne i przeciwne temu, co mówi ich wyznanie.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews

RoM

 

 

 


DATA: 2019-07-22 16:21
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
10
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

@trooper Katolickie szkoły mają na celu kształcenie i wychowanie człowieka na katolika, przekazanie mu katolickiego światopoglądu. Zatem człowiek, który ten światopogląd całym swoim działaniem i postawą podwarza, nie realizuje tego celu i wręcz go bojkotuje. IKEA nie ma kształtować światopoglądu, bo jej celem jest sprzedaż i produkcja szafek. Gdyby pracownik podważał sens produkcji i sprzedaży np. drewnoanych lub plastikowych mebli lub zachęcał ludzi, by AGD kupili gdzie indziej, bo alurat to jego firma robi byle jakie, to mieliby prawo go zwolnić, bo nie realizuje podstawowego celu firmy. Również, gdyby źle traktował klientów ze względu na ich wiarę lub styl życia. To nie to samo.
4 miesiące temu / tamiko
 
Aby uprościć, jest coś takiego jak KUL. To co od ponad 50 lat czynią jego "pedagodzy" nominalnie - Katolicy - pokazuje jak za nasze pieniądze, uczy i głosi pomieszanie z poplątaniem, tracąc totalnie jakikolwiek autorytet w świetle Ewangelii!!! To co dopiero jakieś szkoły, co z tego, że zbudowane przez Katolików dla Katolików, dla dawania owieczkom Pasterzy! Kiedy w Niemczech szkoły katolickie zaczęły pobierać dotacje państwowe, musiały przyjąć nowe programy, a te były już wymieszane z bluźnierstwami na dobre! Jak 80% Katolików w RP może tolerować programy z piekła rodem, narzucane naszym dzieciom w szkołach, które My utrzymujemy?! JAK!!! Czy USA się budzi? Może, ale realia są tak porażające, że ich budzenie może przerodzić się w KOSZMAR notoryczny! KUL zaśmiecony odchyłkami nauk antychrysta, stanowi wzorcowy przykład na to, jak wróg Zbawiciela demoluje każdy oddany mu do dyspozycji obszarek, każdej odnogi życia - bo im gorzej tym lepiej!
4 miesiące temu / Andrzej BR
 
"Zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z nauką Kościoła o małżeństwie, godzi w katolicką tożsamość." Z kolei zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z wytycznymi IKEI o LGBT, godzi w tożsamość IKEI i ich pogląd na sprawę LGBT. IKEA wyrzuca pracownika za to, że ten publicznie wyraził inne poglądy od polityki firmy źle. Ale jak abp zwalnia nauczyciela, bo ten postępuje inaczej niż moralność katolicka to dobrze.
4 miesiące temu / trooper
 
To jest USA i swietnie,ze archidiecezja Indianapolis tak zareagowała tak trzymać.
4 miesiące temu / Jana
 
Oto mamy Amerykę i JEJ PRAWA na czele z Prawem WOLNOŚCI i RÓWNOŚCI. Jeśli Biskupi amerykańscy PORZUCILI NAUCZANIE Kościoła Katolickiego przyjmując reformy II SW i je przez lata UDOSKONALAJĄC czego DOWODEM 60 procent osób uważających się za katolików popiera pseudo-małżeństwa jednopłciowe TO MAJĄ CO "ZASIALI" .
4 miesiące temu / iskierka
 
Trzeba twardo stać na straży nauki katolickiej. Jak zauważył Jan Paweł II największym grzechem współczesności jest relatywizm. Jest to też największy grzech współczesnej hierarchii kościelnej. Modlę się, aby się opamiętali. Relatywizm świadczy , że ksiądz czy hierarcha kościelny , który postępuje w myśl tej zasady nie wierzy w Boga a jest narzędziem szatana "tak" znaczy tak - a "nie" nie
4 miesiące temu / Wieś
 


 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Fundacja Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.