Bioetyk do Hołowni: „poszerzanie wrażliwości” pozwala usprawiedliwić każde zło


Home   >   Wiadomości

Bioetyk do Hołowni: „poszerzanie wrażliwości” pozwala usprawiedliwić każde zło
PCh24 TV

„Jestem bioetykiem i poczułem się nieco wywołany do tablicy (…) promuje Pan wizję, która prowadzić może niestety do realnego zła” – napisał dr hab. Błażej Kmieciak, w odpowiedzi na deklarację Szymona Hołowni wobec metody sztucznego zapłodnienia in vitro oraz poparcia dla obecnego tzw. kompromisu aborcyjnego.

 

„Czy Pan jednak wierzy w to co mówi? Przecież wie Pan, że in vitro nie jest metodą leczenia. Wie Pan, że jej skuteczność jest symboliczna. Wie Pan także, że jak żadna inna technika medyczna jest ona ułomną zabawą w Boga. Etyczne, medyczne i społeczne konsekwencje podobnych działań, jak Pan również wie, zawsze są złe” – tymi słowami zwraca się dr hab. Błażej Kmieciak do kandydata na prezydenta w felietonie „Pan bioetyk do Pana Szymona” opublikowanym na portalu gosc.pl.

 

Jakiś czas temu Szymon Hołownia, zapytany o kwestie zapłodnienia pozaustrojowego odpowiedział: „Nikomu nie zamierzam jej zakazywać.(…) Ta ustawa, która jest, dopuszcza sześć zarodków nadliczbowych, a ja uważam, że ponieważ poszerza się nasza wrażliwość etyczna, wiedza biologiczna i wiele innych kwestii, powinniśmy (…) rozmawiać. Dopiero jak porozmawiamy, wymienimy opinie, to będziemy wiedzieli, co robić. Rozmowa powinna się odbywać z udziałem lekarzy, etyków, biologów”.

 

„Poszerzenie wrażliwości jest w stanie usprawiedliwić wszystko, dosłownie wszystko” – odpowiada dr hab. Kmieciak. Za przykład podał przypadki tzw. aborcji eugenicznej, gdzie „wrażliwość” na przyszłe cierpienie dziecka i brzemię jakie spada na rodziców skłania właśnie ku najgorszemu rozwiązaniu.

Podobnie jest w przypadku eutanazji. „Doskonale Pan wie, że w Holandii i Belgii nigdy eutanazja nie zostałaby wprowadzona w praktyce, gdyby nie wrażliwe orzeczenia sądów, które stwierdzały, że lekarz zabijając pacjenta, w zasadzie mu pomógł” – podkreślił bioetyk.

 

W końcu przyszedł czas na zapłodnienie pozaustrojowe. „Czy nie widzi Pan jednak, jak wspomniane in vitro zmienia swoje oblicze? (…) Muszę tutaj Panu zwrócić uwagę, że ustawa o leczeniu niepłodności ma bardzo mało wspólnego z tym problemem. Chce Pan ją zachować. (…) Czy Pan czytał jednak tą ustawę? Czy wie Pan, że została ona przepchnięta kolanem przez Sejm? Czy wie Pan, że nawet ginekolodzy zajmujący się in vitro, bardzo mocno ją krytykowali? Czy wie Pan, że jest tam zapis, który pozwala na swobodne niszczenie zarodków, niezdolnych do dalszego rozwoju? Znikają i tyle”.

 

Źródło: gosc.pl

PR


DATA: 2020-02-17 10:35
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
16
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

"niszczenie zarodków, niezdolnych do dalszego rozwoju? Znikają i tyle" Zarodki, które się nie rozwijają, nie mają szans by się przyjąć. W naturalnym cyklu wielokrotnie kobiety nawet nie wiedzą o tym, że plemnik połączył się z komórką jajową, bo po prostu zarodek się nie rozwinie.In vitro korzysta z takich samych mechanizmów. W klasycznej metodzie In Vitro plemnik sam trafia do komórki jajowej. W niektórych przypadkach jest to jedyna droga np gdy wystepuje endometrioza, niedrożność, której nie da się wyleczyć. Macie ludzie jakąś paranoję, nie znacie procedur, szerzycie jakieś nieprawdy o tym, że zarodki sa niszczone - nie jest tak. Żaden zarodek wg obecnie obowiązującego prawa nie ma możliwości by został zniszczony. Mówicie że to nie jest naturalna przewidziana przez Boga droga... OK ale w takim razie po co leczycie sie? Jeśli jesteście chorzy to przecież Bóg tak chciał po co mu plany krzyżować? Jesteście mistrzami wyciągania z kontekstu tego co Wam akurat pasuje..
2 miesiące temu / Adam
 
W tym przypadku nie można mówić o przesuwaniu granic moralności bo te granice wyznacza Prawo Naturalne. Jest to przekroczenie tych granic.
3 miesiące temu / @gość
 
@@gość Dr. Mengele "metodą faktów dokonanych" przesuwał właściwie inflacyjnie granice tego ,co w badaniach MEDYCZNYCH się zdarzyło . Więc niestety tamten proceder miał coś wspólnego z etyką , w tym sensie ,że moralność/etyka musi się do tego odnosić !!!
3 miesiące temu / gość
 
Mengele nie ma nic wspólnego z etykietą. Traktował ludzi jak obiekty badań a nie z godnością dzieci Bożych.
3 miesiące temu / @gość
 
Pan Hołownia odrzuca tradycyjną naukę Kościoła, która jest jednoznaczna w ocenie moralnej cytownych zjawisk. Poparcie go przez dominikańskiego zakonnika świadczy jak ignorancja, wręcz brak wiedzy i odpowiedzialności za wypowiadane słowa wkrada się w szeregi duchowieństwa.
3 miesiące temu / Krakusik
 
Jak na bioetyka i w dodatku doktoranta wypowiada się on bardzo nie rzeczowo i bez argumentów. Pewnie jest nieaktywny naukowo, wyraźnie wyszedł z wprawy odnośnie merytoryki oraz argumentacji
3 miesiące temu / Anonimm
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.