Biskup Kukah: w Nigerii trwa ludobójstwo wyznawców Chrystusa


Home   >   Wiadomości

Biskup Kukah: w Nigerii trwa ludobójstwo wyznawców Chrystusa
fot. pixabay

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku 2020 z powodu wyznawanej wiary w Nigerii zamordowano 350 chrześcijan. Jak szacuje Intersociety, nigeryjska organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka, od czerwca 2015 roku śmierć poniosło już 12 000 wyznawców Chrystusa. W ocenie biskupa Matthew Kukaha można mówić o ludobójstwie, w tej sytuacji  nie sposób jednak liczyć na władze. Nigeria pod wieloma względami przypomina dziś państwo upadłe.

 

Dżihadyści z Prowincji Zachodniej Afryki Państwa Islamskiego – członkowie Boko Haram związani z ISIS – dokonali egzekucji piecu osób, pracowników organizacji charytatywnych porwanych w stanie Borno. Według dostępnych informacji, trzech z nich było chrześcijanami, terroryści przedstawili te morderstwa jako „ostrzeżenie” skierowane do każdego, kto próbowałby nawracać muzułmanów na chrześcijaństwo.

 

Biskup Matthew Kukaha, kierujący diecezją Sokoto, stwierdził, że skala przemocy wskazuje już na ludobójstwo. Ofiarami padają chrześcijanie, śmierć z rąk terrorystów ponosi także wielu muzułmanów. W rozmowie z Pomocą Kościołowi w Potrzebie biskup Kukaha podkreślił, że dziś nikt nie ma już złudzeń: pod wieloma względami Nigeria jest  państwem upadłym. Władze nie wywiązują się z oczekiwań obywateli, nie potrafią stawić czoła zagrożeniu, liczą się wyłącznie interesy przemysłu naftowego.

 

- Nieudolność wojska dodała terrorystom odwagi, pojawiły się także kwestie współudziału w terroryzmie wojskowych zajmujących różne szczeble – tłumaczy duchowny. Jak dodaje, w ostatnich latach terroryści wskutek płaconych okupów otrzymali istotne środki finansowe, a dziś są w stanie finansować się już sami: dzięki przestępczości, wymuszeniom i porwaniom. Co więcej, wiele świadczy o tym, że zdołali także zinfiltrować nigeryjskie służby.

 

Nigeria stała się dziś największym rozsadnikiem dżihadyzmu w regionie. Tymczasem Zachód nie zrobił nic, by udzielić Nigeryjczykom skutecznej pomocy. - Słuchamy obietnic składanych przez Stany Zjednoczone i Europę, ale nic z nich nie wynika – podkreśla hierarcha.

 

Gdyby nie podziały istniejące pośród dżihadystów, sytuacja byłaby jeszcze gorsza. Kierownictwo Boko Haram zadeklarowało posłuszeństwo Państwu Islamskiemu, później doszło do konfliktu m.in. na tle relacji z innymi grupami, w tym także z Al-Kaidą. Z czasem poskutkowało to rozłamem, jeden spośród liderów został także zamordowany ze względu na jego kontakty z nigeryjskimi władzami.

 

W ostatnim czasie nigeryjskie władze realizowały nową strategię, koncentrującą się na utrzymywaniu większych baz, rezygnując przy tym z utrzymywania mniejszych posterunków w terenie. Według krytyków, to jedynie ośmiela terrorystów, którzy przejęli kontrolę nad kolejnymi terytoriami, dalej atakując wojsko. Gubernator Borneo Babagana Umara Zulum publicznie stwierdził, że walkę z terrorystami uniemożliwiają... skorumpowani wojskowi.

 

Źródło: acnuk.org, BBC

mat


DATA: 2020-08-07 16:24
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
6
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Czemu ci chrześcijanie się nie bronią?
2 miesiące temu / Kowalski
 
???? A my wygodnie przed tv udajemy że jesteśmy na Eucharystii!!!!!
2 miesiące temu / Daga 102
 
Islam powinien być zakazany i ścigany przez prawo międzynarodowe.
2 miesiące temu / Marek
 
Nie pamiętam już w jakim objawieniu, ale czytałam że w jednym z objawień Chrystus powiedział że jedyną bronią, dzięki której można pokonać Boko Haram jest różaniec.
2 miesiące temu / Polka
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.