Cywilizacja śmierci w natarciu. Polak ze szpitala w Plymouth po raz czwarty odłączony od aparatury


Home   >   Wiadomości

Cywilizacja śmierci w natarciu. Polak ze szpitala w Plymouth po raz czwarty odłączony od aparatury
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. FOT.HENRYK PRZONDZIONO/Archiwum:Gość Niedzielny/FORUM

Polak o inicjałach R.S. został w czwartkowe popołudnie po raz czwarty odłączony od aparatury podtrzymującej życie. To konsekwencja decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który drugi raz odrzucił apelację krewnych mężczyzny. Dlatego właśnie w XXI wieku, w zamożnym kraju Europy Zachodniej i w majestacie „prawa”, człowiek ma zostać w szpitalu zagłodzony na śmierć.

 

W czwartek władze szpitala w brytyjskim Plymouth zdecydowały się kolejny raz odłączyć od aparatury medycznej Polaka o inicjałach R.S. Wcześniej, w środę wieczorem, apelację krewnych mężczyzny odrzucił po raz drugi ETPC.


Zdaniem siostry R.S. wyczerpały się wszelkie prawne możliwości walki o życie jej brata. Nadal istnieje natomiast nadzieja na interwencję polskiego rządu, jednak szansa, by gabinet Mateusza Morawieckiego zdecydował się na działanie, jest nikła.

 

Apelujemy do rządu o interwencję w Strasburgu z art. 33 Europejskiej konwencji o prawach człowieka. Wtedy sprawę rozpatrywałby pełny skład sędziowski, a nie tylko jeden sędzia, jak w naszym przypadku. Niestety otrzymałam już informację, że rząd nie widzi takich możliwości i rzeczywiście jest to decyzja trudna dyplomatycznie, ale nie pozostaje nam nic innego, jak tylko nadal o to prosić – powiedziała portalowi tvp.info siostra pacjenta.

 

Jeśli nie dojdzie do przełomu w sprawie to najprawdopodobniej pacjent R.S. umrze w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.

 

Ciężko natomiast spodziewać się, by szpital w Plymouth zmienił decyzję, bowiem – jak zauważyła siostra R.S. – placówka odmawia jakichkolwiek konsultacji zewnętrznych. Odrzuca np. propozycję neurologa z Polski, który chce zbadać pacjenta. Szpital ignoruje także zabiegi polskiej ambasady. Powołuje się natomiast na decyzję brytyjskiego sądu i twierdząc, że jego stan nie daje szans na poprawę, nie widzi podstaw do dalszych badań Polaka i uznaje za konieczne uśmiercenie go, co ma rzekomo leżeć w jego interesie.

 

Tymczasem siostra pacjenta informuje, że dysponuje opinią neurologów, którzy na podstawie nagrania video dostrzegają szansę na minimalną świadomość R.S. Ponadto w trakcie wizyty rodziny w szpitalu miał reagować na głos, ruszać głową i płakać. W sytuacji minimalnej świadomości konieczne są dalsze badania i rehabilitacja. Anglicy jednak ignorują te stanowisko, a opinię neurologa Patricka Pullicino odrzucają, gdyż jako katolicki ksiądz walczący w obronie życia ma być… nieobiektywny. Nie miał ponadto wglądu w dokumentację medyczną.

 

Zdaniem siostry pacjenta angielscy lekarze chcieli odłączyć R.S. już po 3 dniach śpiączki, zaś niechęć do weryfikacji ich „diagnoz” wynika z obaw o załamanie się całego systemu, w ramach którego mogli – jej zdaniem – uśmiercić niejednego człowieka.

 

Szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie mieszkającego w Anglii Polaka, a na takie „rozwiązanie” zgodziła się żona i dzieci mężczyzny. Sprzeciw wyraziły mieszkające w Polsce matka i siostra R.S. oraz jego druga siostra żyjąca w Wielkiej Brytanii i siostrzenica.

 

Zdaniem żony R.S. nie chciałby być on podtrzymywany przy życiu w obecnym stanie. Kobieta nie zgadza się także na jego przetransportowanie do Polski, gdzie mógłby żyć. Z kolei rodzina sprzeciwiająca się uśmierceniu mężczyzny zauważa, że jako praktykujący katolik popierał prawo do życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, co pozwala sądzić, że nie pragnąłby dla samego siebie odłączenia od aparatury medycznej.

 

Wcześniej brytyjski szpital odłączał Polaka trzykrotnie: na 2, 5 a potem 3 dni. Następnie pacjent na nowo otrzymywał pokarm i wodę w związku ze składanymi apelacjami od decyzji.

 

 

Źródło: tvp.info / gosc.pl

MWł

 

 

Zachęcamy do modlitwy w intencji człowieka, który w wyniku nieludzkich decyzji może zostać pozbawiony szansy na dalsze życie.

 

 


DATA: 2021-01-14 18:30
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
7
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Jestem zdania że Polak za granicami kraju jest tak jak każdy człowiekiem. Wiem też że lekarz powinien walczyć przy chorym do końca, robić wszystko co można, wiem że życie się ratuje, nie odbiera
19 godzin temu / Iskierka
 
Wyobraźcie sobie Państwo, co by się działo, gdyby on odzyskał w Polsce świadomość dlatego oni nie zgodzą się na transport tego człowieka do Polski, po prostu uśmiercą go, podobnie jak postąpili z Alfie Evansem, poza tym podobno jego organy już są rozpisane do przeszczepów.
1 dzień temu / tak tylko
 
Dlaczego żona jest tak i dzieci za uśmierceniem sprawdzić czy on czasem nie jest u espieczony na grube pieniądze i co było przyczyną że przestało mu nic serce .Ludzie przecież to już w głowie się nie mieści .
3 dni temu / Wkurzony
 
@syk nie wykluczaj nikogo z Polskości prawdziwy Polak gdzie kolwiek jest zawsze jest Polakiem.Tym twoim stwierdzeniem poniżasz obywateli Polski mieszkających za granicą to jest nie właściwe zachowanie. WSTYD.
3 dni temu / racjonalista
 
Ci co opuszczają Polskę, nie pracują dla niej, przestają być Polakami.
3 dni temu / Syk
 
Człowieka tam mordują, a polski rząd, pomimo licznych apeli nie reaguje. Brak słów... Trzeba się modlić za tego człowieka i za ten szalony świat.
3 dni temu / przeciętna
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.