Czy do Tczewa powrócą niemieckie nazwy ulic? Mieszkańcy: to powrót do czasów okupacji


Home   >   Wiadomości

Czy do Tczewa powrócą niemieckie nazwy ulic? Mieszkańcy: to powrót do czasów okupacji
źródło: pixabay.com

Mieszkańcy Tczewa są przeciwni umieszczeniu przez władze miasta na jednym z osiedli tabliczek z dawnymi, niemieckimi nazwami ulic. Przeciwnicy niemieckojęzycznych tabliczek podkreślają, że takie nazwy ulice Tczewa nosiły podczas niemieckiej okupacji, kiedy zamordowano wielu polskich mieszkańców tego pomorskiego miasta.

 

Tabliczki z niemieckimi nazwami ulic znajdują się na osiedlu Suchostrzygi. „To nie do pomyślenia. Nie po to tylu Polaków oddało życie za wolność i niepodległość, żeby teraz na naszych ulicach pojawiały się tablice z napisami, które obowiązywały w czasie wojny… Może niech jeszcze powieszą w Tczewie tabliczkę z nazwą ulicy z czasów wojny, która nosiła imię Hitlera” – napisała w liście skierowanym do mediów osoba, która chce zachować anonimowość.

 

Władze miasta umieszczenie tabliczek z niemieckimi nazwami ulic tłumaczą, że ulice te nazywały się tak, nie tylko podczas okupacji miasta przez Niemców, ale również o wiele wcześniej. Zdaniem Adama Burczyka, wiceprezydenta Tczewa, niektóre niemieckojęzyczne nazwy ulic pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Twierdzi on, że mieszkańcy Tczewa powinni pogodzić się z faktem historycznym, iż jak mówi: „Kilkaset lat historii Tczewa jest związane z niemieckim kręgiem kulturowym”. W odpowiedzi na to przeciwnicy niemieckojęzycznych tabliczek zapytują władze miasta: „To może by nawzajem poprosić władze Niemiec, aby wprowadziły w niemieckich miastach, w których żyje wielu Polaków, polskie nazwy ulic?”

 

Tczew nie jest jedynym pomorskim miastem, w którym władze samorządowe eksponują dawne niemieckie nazwy ulic, skwerów czy obiektów architektonicznych. Zjawisko to bardzo wyraźnie obecne jest m.in. w Gdańsku. W roku 2017 z oddanego po remoncie do użytku zabytkowego budynku gdańskiej poczty znikła polska nazwa „Urząd pocztowy - Gdańsk 2”. Zamiast niej na ścianie budynku pojawił się napis w języku niemieckim Postam. Natomiast kilka lat temu przy szkole w Kokoszkach stanął przedwojenny słup graniczny, oddzielający wówczas Gdańsk od Rzeczypospolitej, a rondu znajdującemu się w pobliżu tego słupa nadano imię Rondo Graniczne.

 

Źródło: radiogdansk.pl / dziennikbaltycki.pl

AB


DATA: 2019-08-18 11:25
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
13
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Są translatory niech sobie odpalą i po problemie.
5 miesięcy temu / Marcin
 
Tylko patrzeć, jak te szwabskie wojtki zmienią nazwęę miasta na Dirschau.
5 miesięcy temu / Zbigniew
 
Moim zdaniem zdrajców Polski i Polskiego języka należy karać karą najwyższą !!! Litość dla zdrajców Ojczyzny to zbrodnia !!!
5 miesięcy temu / Zbych Adam
 
Jakie władze sobie drodzy Tczewianie wybraliście, takie owoce ich działań zbieracie. Pomyślcie o tym przy kolejnych wyborach!!!
5 miesięcy temu / Nauczyciel
 
a kto te władze wybrał ? na złość babci odmrożę sobie uszy i nie zagłosuję na pis :
5 miesięcy temu / V73
 
Do mojego ojca, żołnierza tczewskiego batalionu piechoty, w Tczewie na ul. Łąkowej w dniu 1 IX 1939 r. strzelał ogniem ciągłym niemiecki pilot - i choćby dlatego nie zgadzam się na niemieckie nazwy tczewskich ulic. Pewien pan, z urodzenia Polak, wysoko wykształcony historyk, twierdził w mojej obecności, że przed krzyżakami w Tczewie wtedy ten gród nazywał się Drsewo były tylko kozy jak gdyby kozy bywały na terenach bezludnych..., ze zdziwieniem dowiedział się zaraz potem, że przez kilka pokoleń panowali tam książęta z rodu Sobiesławiców.
5 miesięcy temu / Konrad J. Turzy
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.