Dramat wyludnienia niszczy Europę Wschodnią. To skutek tzw. integracji europejskiej


Home   >   Wiadomości

Dramat wyludnienia niszczy Europę Wschodnią. To skutek tzw. integracji europejskiej

„Przystąpienie do Wspólnoty przyspieszyło wyludnienie Rumunii. To dramat, który przeżywa też Bułgaria, Chorwacja i kraje bałtyckie”, informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

 

Gazeta powołuje się na opublikowany kilka tygodni temu raportu OECD, z którego wynika, że prawie co szósty Rumun (17 proc.) deklaruje chęć wyjazdu z kraju. Według francuskiej organizacji dotychczas Rumunię opuściło 3,6 mln mieszkańców kraju, a według tamtejszej minister ds. diaspory Natalii-Eleny Intotero nawet ponad 5,5 mln. „Przy katastrofalnym wskaźniku płodności (tylko w ub.r. liczba zgonów przewyższała liczbę urodzeń o 75 tys.) musi to prowadzić do wyludnienia kraju”, podkreśla „Rzeczpospolita”.

 

Kolejne dane przytoczone przez gazetę są jeszcze bardziej niepokojące. „O ile jeszcze w roku 2000 w Rumunii mieszkało 22,4 mln osób, o tyle dziś jest ich tylko 19,5 mln. To tak, jakby Polska straciła w ciągu ostatnich 20 lat 6 mln obywateli!”, napisano.

 

Z raportu OECD wynika również, że aż 90 proc. Rumunów wyjeżdżających na Zachód „nie jest w stanie znaleźć pracy, która odpowiadałaby ich kwalifikacjom”. Dlatego też co najmniej połowa osób z wyższym wykształceniem przyjmuje proste, fizyczne zajęcia w budownictwie, rolnictwie czy turystyce. „Mimo to tylko w 2018 roku do samych Niemiec wyjechało 60 tys. Rumunów. Jeszcze więcej niż w Republice Federalnej (0,7 mln) żyje Rumunów we Włoszech (1 mln), a tylko nieco mniej (0,5 mln) w Hiszpanii”, podaje „Rzeczpospolita”.

 

Według Eurostatu w roku 2018 liczba ludności w Rumunii skurczyła się o 0,66 proc., co jest jednym z najwyższych wskaźników depopulacji na świecie. „A mimo to kraj wcale nie jest pod tym względem w najgorszej sytuacji w Unii. Jeszcze szybciej zmniejsza się ludność Łotwy (0,75 proc.), Chorwacji (0,71 proc.), Bułgarii (0,71 proc.), a tylko nieco wolniej Litwy (0,53 proc.)”, alarmuje „Rzeczpospolita”.

 

„W chwili upadku komunizmu na Litwie mieszkało 3,7 mln wobec 2,7 mln dziś. (…) W sąsiedniej Łotwie ten spadek w minionych 30 latach jest porównywalny (z 2,7 do 1,9 mln). I tym bardziej niepokojący, że z tej liczby tylko 1,2 mln stanowią rodzimi Łotysze. Bułgaria w tych dniach notuje nie mniej niepokojącą porażkę: liczba ludności kraju spadła poniżej symbolicznego progu 7 mln. W 1989 r. było ich jeszcze ponad 9 mln”, podsumowuje gazeta.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK


DATA: 2019-08-17 13:48
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
4
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

wyjaśnij co konkretnie ma zrobić Kościół ,stanowczo odmawiać czy stanowczo ułatwiać apostazję?
6 miesięcy temu / @Izydor Oracz
 
Dlatego wymyślono "zimną wojnę" i wybydowano blok wschodni ażeby trzy pokolenia wyhodować w desperackiej tęsknocie za dobrobytem. Karmiono biedne narody wschodniego bloku zachodnimi filmami, kolorowami czasopismami i buntowniczą muzyką rockową napędzaną przez MTV tym samym trzymając pod żelaznym sowieckim butem przez ponad 50 lat. Tak więc w dobie transformacji ustrojowej wywiało stęsknionych za dobrobytem ludzi tam gdzie wabiły ich medialna propaganda. Wojny nie robi się tylko po to żeby się popisać technologią zagłady, ale żeby brać łupy i niewolników. Tak było zawsze, jest i będzie ponieważ taka jest odmienność i różnice metody ustroju życia społecznego, czyli cywilizacji.
6 miesięcy temu / Krzysiek
 
Emigracja i apostazja to dwa najbardziej plugawe trendy w Polsce. Co do emigracji powinien być exit-tax, jak w RPA. Chcesz wyjechać - musisz zapłacić daninę np na emeryturę swoich rodziców. Co do apostazji - kościół powinien też działać bardziej stanowczo.
6 miesięcy temu / Izydor Oracz
 
Robią miejsce emigrantom z Afryki...
6 miesięcy temu / :(
 
cyt"co najmniej połowa osób z wyższym wykształceniem przyjmuje proste, fizyczne zajęcia w budownictwie, rolnictwie czy turystyce. ?Mimo to tylko w 2018 roku do samych Niemiec wyjechało 60 tys. Rumunów." wolność i możliwość bycia sobą jest jak widać ważniejsza od kasy ,to samo robili Polacy w latach 80tych i do tej pory nie wrócili
6 miesięcy temu / lil
 
Dzięki tzw. integracji europejskiej ludzie mają wybór. Nie uciekaliby z kraju, gdyby mogli w nim godnie żyć.
6 miesięcy temu / Margeritta
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.