Francja: manifestacje, aresztowania i „polski wątek” sprawy islamisty, który zamordował nauczyciela


Home   >   Wiadomości

Francja: manifestacje, aresztowania i „polski wątek” sprawy islamisty, który zamordował nauczyciela
Manifestacja po zamordowaniu Samuela Paty’ego. Napis na transparencie: „jestem nauczycielem”. Fotograf:Olivier DonnarsArchiwum:Zuma Press/FORUM

Samuel Paty został zabity w piątek 16 października w Conflans-Sainte-Honorine (departament Yvelines). 5 października prowadził kurs „wychowania moralnego i obywatelskiego” w tamtejszej szkole średniej. Do ilustracji tematu wolności słowa wybrał karykatury Mahometa z tygodnika „Charlie Hebdo”. Decyzja kosztowała go życie.

 

Wokół nauczyciela istnieje sporo kontrowersji. To nie była jego pierwsza prowokacja wobec muzułmańskich uczniów. Miejscowe kuratorium odnotowało jego „agresywną postawę” i rozważało pewne kroki administracyjne. W 2015 roku po podobnej prezentacji w Alzacji rodzice uczniów z koledżu im. François Villona w Miluzie złożyli na niego skargę. Był wówczas zawieszony na 4 miesiące. Paty miał 8 stycznia 2015 roku, przy okazji hołdu szkolnego dla ofiar po zamachu na terenie redakcji „Charlie Hebdo”, także pokazywać karykatury Mahometa. Wtedy uznano to za islamofobiczną prowokację. Rodzice zbuntowali się i zagrozili demonstracją. Do kuratorium wpłynęły skargi od dwudziestu uczniów.

 

Teraz było podobnie. Ojciec licealistki z Conflans, niejaki Brahim Chnima, umieścił w mediach w mediach społecznościowych kilka tweetów potępiających nauczyciela. Wezwał do protestu przeciwko Samuelowi Paty,, którego nazwał „złoczyńcą” i „zbirem”. Dodał, że „powinniśmy być dumni z naszej religii i naszego proroka”. Wzywał także do wysyłania listów z protestem do Ministra Edukacji Narodowej i Prezydenta. Teraz został zatrzymany jako „podżegacz do zbrodni”.

 

W sumie policja zatrzymała w sprawie 11 osób. Całą bliską i dalszą rodzinę 18-letniego mordercy z Czeczenii, który został zastrzelony przez policjantów, a także działacza islamistycznego Abdelhakima Sefrioui. Jego osoba figuruje w dossier osób zradykalizowanych od 15 lat, ale w tym przypadku islamski aktywista po prostu towarzyszył rodzicowi uczennicy, który składał skargę na nauczyciela u dyrektora szkoły średniej. Ostatnią zatrzymaną osobą był kolega napastnika z Evreux.

 

Abdullach Abouyzidowicz A., czyli napastnik Conflans, mieszkał w mocno imigranckim Evreux. Urodzony w Moskwie, przyjechał do Francji z rodzicami. Po drodze mieli składać podanie o azyl w Polsce, ale go u nas nie otrzymali. Mieszkający w Polsce Patrick Edery, który współpracuje z francuskimi mediami, na Twitterze opublikował dokument azylowy, z którego wynika, że Polska odmówiła azylu tej czeczeńskiej rodzinie. Napisał dodatkowo, że oskarżana o politykę imigracyjną Polska jakoś „nie doświadczyła ataków na swojej ziemi” i jest „państwem, które chroni przede wszystkim swoich obywateli”. Pod tym tweetem wywiązała się dyskusja. Podkreślano, że wartości bywają ważniejsze niż jakieś ideologiczne hasła, a Polska to kraj bezpieczny i czysty oraz pełen uprzejmych ludzi. Z kolei internauta kryjący się pod pseudonimem „Generał Kiszczak” napisał dość ważne zdanie w odpowiedzi dla francuskiego agnostyka, który krytykował religie: „Jeśli uważasz, że jakaś religia cię niszczy, inna zajmie jej miejsce. Dlatego musimy zdecydować, która religia jest najbardziej korzystna dla Europy”. To właściwie meritum sprawy. Areligijna i laicka z definicji Republika wyparła z przestrzeni publicznej chrześcijaństwo i podcięła swoje korzenie. W to miejsce miał wejść wywiedziony z rewolucji 1789 roku antyreligijny laicyzm. Po I wojnie światowej przywrócono pewną równowagę w rozumieniu tego terminu, ale XXI wiek przynosi ponownie radykalną wizję separacji państwa i religii. Wygranym okazuje się tu często… islam.

 

Wracając jednak do sprawy dekapitacji nauczyciela, który – jak się zdaje – w pewnym sensie był funkcjonariuszem laicyzmu, to jego śmierć, wbrew oficjalnej wersji mediów, nie spowodowała solidarności wszystkich Francuzów. Według „Le Figaro”, niektórzy uczniowie z Conflans Saint Honoré „byli dalecy od hasła wszyscy jesteśmy Samuelem”. Nastolatka mówiła dziennikarzom, że Samuel Paty miał „rasistowską reputację”. Inni uczniowie uznawali jego „lekcje” za „obrazę Mahometa”. Inny młody nastolatek mówił wprost: „obraził naszego proroka, rozmawialiśmy o tym podczas przerwy”. Według „Le Figaro” podczas uroczystości ku pamięci nauczyciela wielu uczniów bardziej się bawiło niż składało mu hołd.

 

Abdullach A., który postanowił nauczyciela „ukarać”, nie był znany służbom specjalnym. Miał na koncie „przypadki degradacji mienia publicznego” i „przemocy”, czyli właściwie „normalną kartotekę” młodzieży z blokowisk „wrażliwych dzielnic”, których w Evreux akurat nie brakuje. Nigdy nie został skazany przez sąd, bo te na takie „głupstwa” nie mają czasu. Teoretycznie zwykły nastolatek z imigranckich przedmieść. Zapewne przyspieszona edukacja w tym środowisku spowodowała, że uznał Republikę za kraj „szatański”, „rasistowski” i wrogi muzułmanom. Stąd jego wyprawa do sąsiedniego departamentu. Tam miał indagować uczniów szkoły średniej, by pokazali mu Samuela Paty’ego.

 

Zaraz po ujawnieniu zbrodni na miejscu pojawił się prezydent Emmanuel Macron z mocno republikańskim hasłem zaczerpniętym od komunistów z wojny domowej w Hiszpanii: „Nie przejdą”. Z tym, że szefowa Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen odpowiedziała mu dość celnie: „Oni już tu są, nawet w naszych szkołach!”.

 

W niedzielę 18 października w kilku miastach Francji odbywały się demonstracje pod hasłem „Wszyscy jesteśmy nauczycielami”. Wsparły je partie centrowe i lewicowe, związki zawodowe i „laikardzi”. Manifestacje zwołano m.in. w Paryżu na placu Republiki, w Lyonie, Tuluzie, Strasburgu, Nantes, Marsylii, Lille i Bordeaux. Wezwanie do „marszów” celnie spuentował polityk narodowej prawicy Florian Philippot: „Beze mnie. Jesteśmy wyczerpani tymi zgromadzeniami ze świeczkami i hasłami typu Wszyscy jesteśmy... kimś tam”. Tym bardziej, że „niektórzy organizatorzy wspierają ohydne szantażowanie polityków hasłem islamofobia i od lat wspomagają zjawisko masowej imigracji” – dodał Philippot. Rzeczywiście machina państwa mierzy się teraz z problemem, który w końcu sama przez lata wyprodukowała...

 

 

Bogdan Dobosz

 

 


DATA: 2020-10-18 21:36
AUTOR: BOGDAN DOBOSZ
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
21
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Między podwarszawskim Nadarzynem a Otrębusami jest ośrodek dla uchodźców Dębak. Polecam spacer po lesie w okolicach tego ośrodka. Można pooglądać tych co ich umiłowana władza "nie przyjmuje". Do wyboru do koloru, czarni, beżowi z brodami i bez, samotni i całymi rodzinami.
11 dni temu / chinaski
 
Zachodnioeuropejski, laicki i oświecony model integracji na tym przecież polega, żeby każdy kraj bezwiednie i ostatecznie dostosował się do islamu. Warto też zauważyć, że tradycja gilotynowania wrogów ludu i postępu szczególnie we Francji ma swoje tradycje, stanowiąc wyśmienitą bazę dla tego procesu. Radykalni muzułmanie świetnie wychwycili i jawnie już żerują na słabości Francji odcinającej się od Boga.
11 dni temu / sp
 
ta tragedia jest wynikiem braku szacunku dla wartości innych ludzi. Wpajanego przez obowiązujący medialny strumień przekazu libertyńskiego. Taki jest ten "zachód". Tam można pluć na największe wartości innych ludzi. Bronić się przed tym możesz. Chyba, że jesteś wyznawcą doktryn masońskich, bolszewickich albo lgbt'owskich. Inaczej, nazwą ciebie faszystą, ciemnotą i zechcą wykluczyć z "towarzystwa ojropejczyków". Polska tego nie zmieni. Jesteśmy mniejszością. Możemy jedynie wyjść z tego tworu i budować twierdzę miłości do człowieka, tolerancji i pokazać innym, że to dobre i tak trzeba. Tak jak pokazała Rzeczpospolita drzewiej. Polexit!
11 dni temu / zielony
 
Kraj idzie w przepaś pod takimi prezydentami
11 dni temu / Sowa
 
Jakby władze odpowiednio zareagowały na doniesienia o kpinach i obrażaniu uczuć religijnych to by do zarżnięcia nie doszło.
11 dni temu / Wojtek
 
Bez kredek i malowanek na chodnikach i ulicach te manifestacje skazane są na porażkę. Może już kredek brakuje?
11 dni temu / TAKIE TAM
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.