Francja: modlitwy za nauczyciela zamordowanego przez islamistę. Biskupi odwołali się do braterstwa


Home   >   Wiadomości

Francja: modlitwy za nauczyciela zamordowanego przez islamistę. Biskupi odwołali się do braterstwa
Fotograf: PASCAL ROSSIGNOL/Archiwum: Reuters/FORUM

Modlitwy za nauczyciela zamordowanego przez islamistę pochodzenia czeczeńskiego w Conflans-Sainte-Honorine trwają w niedzielę w parafiach departamentu Yvelines i diecezji Wersal, na których terenie znajduje się to francuskie miasto.

 

47-letni Samuel Paty został 16 października zabity za to, że na zajęciach o wolności słowa pokazał uczniom liceum karykatury Mahometa opublikowane w satyrycznym tygodniku „Charlie Hebdo”. Zanim został brutalnie zamordowany (18-letni sprawca ściął mu głowę), otrzymywał z tego powodu pogróżki, a jeden z rodziców jego uczniów złożył przeciwko niemu pozew w sądzie.

 

Biskupi diecezji wersalskiej, ordynariusz bp Éric Aumonier i biskup pomocniczy Bruno Valentin, wezwali podległe im parafie do modlitwy za zamordowanego nauczyciela podczas niedzielnych Mszy świętych.

 

„Zabójstwo Samuela Paty wstrząsnęło nami, podobnie jak wszystkimi obywatelami przywiązanymi do wartości, jaki są: wolność, równość i braterstwo” – napisali w specjalnym oświadczeniu obaj hierarchowie. Zapewniając o swej modlitwie za zamordowanego, odwołali się do najnowszej encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti”. „Wszyscy razem, wierzący wszystkich religii i niewierzący, musimy pilnie złączyć się w służbie tego wychowania do braterstwa, które było częścią powołania pana Paty” – wskazali biskupi.

 

Zareagowała także sąsiednia archidiecezja Rouen, w której cztery lata temu islamiści zamordowali ks. Jacques’a Hamela. Tamtejszy arcybiskup Dominique Lebrun zapewnił, że jego archidiecezja będzie nadal uczyć w swoich szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach „podstaw braterstwa”, których „bazą jest dziesięć przykazań: będziesz czcił Boga i nie zabijaj są dla nas nierozłączne”. „Bóg nigdy nie chce śmierci, nawet złoczyńcy. Chce, by ludzkość odwróciła się od zła, aby odnaleźć swe powołanie do miłości” – wskazał abp Lebrun.

 

Zapowiedział, że w niedzielę popołudniu przy „republikańskiej steli pokoju” wzniesionej przy kościele w Saint-Étienne-du-Rouvray koło Rouen ku pamięci ks. Hamela spotka się ze zwierzchnikami innych religii, przede wszystkim z muzułmanami, aby potwierdzić wspólne zaangażowanie w pracę na rzecz braterstwa i odrzucenie wszelkiej przemocy.

 

Głos zabrali także inni francuscy biskupi. Ordynariusz diecezji Beauvais bp Jacques Benoit-Gonnin przypomniał, że „swoboda krytycznej refleksji i wypowiedzi czasem może niektórych ranić”, jednak „niczym nie może usprawiedliwiać morderstwa i barbarzyństwa, a już na pewno nie Bogiem”. Bp Xavier Malle z Gap wyraził słowa zachęty dla nauczycieli, zaś bp Bernard Ginoux z Montauban napisał, że „naród, który się nie broni i nie broni swych obywateli – umiera”.

 

O swej modlitwie za zamordowanego, któremu „zadano śmierć w imię Boga”, jak również za wszystkich nauczycieli, zapewnił rektor sanktuarium w Lourdes prał. Olivier Ribadeau Dumas. Jedną z intencji jego modlitwy jest także to, „abyśmy nigdy nie utracili odwagi w budowaniu braterstwa”.

 

„Gorąco modlę się za umęczoną Francję” – napisał z Rzymu kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

 

KAI

MWł

 

 


DATA: 2020-10-18 21:36
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
3
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Czy muzułmańscy przywódcy potępili to morderstwo? Deklaracjz z Abu Zabi obowiązuje.
11 dni temu / Ryś
 
Zespół nazywał się Madamme
11 dni temu / Kasandra
 
Jak to śpiewano kiedyś: "na drodze białą kredą ktoś napisał: podobno nie ma już Francji..." no i na naszych oczach się to spełnia...
11 dni temu / Kasandra
 
Widać, jakie ''braterstwo'' szykują nam muzułmanie wespół z masońskimi biskupami: braterstwo ... albo ŚMIERĆ!
11 dni temu / Ewa
 
@Andrzej 100/100
12 dni temu / m.
 
Tego nawet nie warto komentować. Nasz Pan Jezus Chrystus nie szukał żadnego "braterstwa" ale nakazał nauczać i nawracać !!!
12 dni temu / Andrzej
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.