Nasz kanał RSS
 
 

Grzegorz Górny wsparł Polonia Semper Fidelis: Kościół ma szczepionkę na rewolucję seksualną


Grzegorz Górny złożył swój podpis pod apelem do polskich hierarchów w sprawie obrony tradycyjnie katolickiego nauczania Kościoła dotyczącego małżeństwa i rodziny. Znany publicysta katolicki wyjaśnił, dlaczego dołączył do akcji Polonia Semper Fidelis.

 

„Już dawno w Kościele na świecie nie było takiego zamętu i pomieszania pojęć, jeżeli chodzi o doktrynalne sprawy teologiczne. W ciągu ostatnich dwóch lat ten zamęt jeszcze się zwiększył na skutek różnych, zwłaszcza liberalnych interpretacji adhortacji posynodalnej Amoris laetitia.

 

Obserwujemy, że wielu księży, teologów, a nawet biskupi i episkopaty interpretują ten dokument papieski niezgodnie z odwiecznym nauczaniem Kościoła. Tutaj punktem spornym jest oczywiście kwestia dopuszczenia do sakramentów osób rozwiedzionych i pozostających w ponownych związkach niesakramentalnych. Do tej pory nauczanie Kościoła było takie, że mogą one przystępować do Komunii pod warunkiem, że zachowują wstrzemięźliwość seksualną, czyli żyją jak brat z siostrą. W tej chwili mamy do czynienia z wieloma interpretacjami powielanymi przez różne episkopaty, chociażby Niemiec, Malty, Belgii czy Argentyny, które mówią, że takie osoby mogą przystępować do Komunii bez spełnienia takich warunków, jakie były wcześniej od nich wymagane.

 

Taka sytuacja, kiedy w jednych krajach mówi się, że jest to grzech, a taka Komunia jest świętokradcza, a w drugich krajach mówi się, że nie jest to grzech i takie osoby mogą przystępować do sakramentów sprawia, że katolicyzm staje się schizofreniczny. No bo jak to możliwe, żeby kategorie geograficzne decydowały o kwestiach teologicznych? Tak naprawdę te różne interpretacje uderzają w spójność, jednolitość i powszechność-uniwersalność katolickiego nauczania.

 

Niestety do tej pory żaden episkopat nie zabrał głosu oficjalnie potwierdzając odwieczne nauczanie Kościoła i kiedy rozmawiam z wieloma katolikami w różnych krajach Europy, to wszyscy mówią, że z nadzieją patrzą na Polskę, i że polski Episkopat będzie pierwszym, który zabierze głos w tej sprawie. Dlaczego? Dlatego, że po pierwsze biskupi polscy najdzielniej podczas ostatniego synodu do spraw rodziny bronili odwiecznego nauczania Kościoła. Po drugie: ponieważ pochodzą z ojczyzny Jana Pawła II, to większość z nich została ukształtowana przez jego myśl i są oni wierni jego nauczaniu. A Jan Paweł II bardzo wyraźnie wyłożył tę kwestię w swoim w swoim dokumencie – adhortacji posynodalnej Familiaris consortio.

 

Jan Paweł II wypracował też teologię ciała, która jest przeciwwagą dla rewolucji seksualnej i dzisiaj wydaje się, że wielu kapłanów, teologów, biskupów na świecie mentalnie zostało skolonizowanych przez postulaty rewolucji seksualnej podczas gdy Kościół ma szczepionkę, ma broń intelektualną, duchową, egzystencjalną przeciwko temu zagrożeniu, jaką jest wypracowana przez Jana Pawła II teologia ciała, dlatego warto, żeby Kościół wrócił do tego dziedzictwa Jana Pawła II i sprzeciwił się tym liberalnym postulatom.

 

Zachęcam wszystkich wiernych w Polsce, wszystkich katolików, żeby włączyli się do tej akcji Polonia Semper Fidelis. Zapraszam do odwiedzenia strony www.PoloniaSemperFidelis.pl i do podpisania tej petycji – listu do polskich biskupów, żeby odważnie zabrali głos w kwestii wierności katolickiemu nauczaniu”.

 

 

Grzegorz Górny

 

 

FOT.Jakub Szymczuk/Foto Gosc/FORUM

 

 


DATA: 2018-02-06 13:59:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 75 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 
 

 


Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Fundacja Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.