Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie pod okiem Amerykanów prowadzą rozmowy na temat Iranu


Home   >   Wiadomości

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie pod okiem Amerykanów prowadzą rozmowy na temat Iranu
fot. Krystian Maj / Forum

Amerykański „Wall Street Journal” donosi, że Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie prowadzą tajne rozmowy – które miały zorganizować USA - w celu wymiany informacji i koordynacji wysiłków przeciwko Iranowi. Co ciekawe, ZEA podjęły także współpracę z Iranem, podpisując 30 lipca i 1 sierpnia ważne umowy.

 

Cytując urzędników amerykańskich, zaznajomionych z rzekomymi tajnymi negocjacjami, „WSJ” stwierdza, że spotkania zostały zorganizowane przez specjalnego przedstawiciela USA ds. Iranu, Briana Hooka. Pierwsze spotkanie odbyło się tej wiosny, a drugie – „niedawno”.

 

„Dyskusje między przedstawicielami USA, Izraela i ZEA, choć wciąż są na wstępnym etapie, wydają się wskazywać, że kontakty te wykroczyły poza symboliczne i eksploracyjne działania w kierunku sondowania koordynacji w konkretnych kwestiach” – pisze „WSJ”.

 

Według raportu, tajne rozmowy „mają na celu zacieśnienie współpracy dyplomatycznej, wojskowej i wywiadowczej w zakresie kontaktów z Iranem”.

 

Raport cytuje osoby zaznajomione z rozmowami, mówiąc, że Hook pracował nad zjednoczeniem „elementów antyirańskich”, odbywając tajne negocjacje.

 

Hook chce pomocy Izraela i Emiratów w skłonieniu innych krajów w Europie i na Bliskim Wschodzie do zajęcia twardego stanowiska wobec Teheranu – powiedział były urzędnik USA.

 

Raport stwierdza, że „nie można było ustalić dokładnych dat i lokalizacji niepublicznych spotkań”. Dlatego nie jest jasne, czy tajne rozmowy odbyły się przed czy po ostatnich wysiłkach ZEA w celu zbliżenia się do Iranu i podpisania umów z Islamską Republikę w sprawie bezpieczeństwa w Zatoce Perskiej.

 

Delegacja ZEA odwiedziła Iran 30 lipca i podpisała umowę z irańskimi urzędnikami w zakresie wzmocnienia dwustronnej współpracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa morskiego. To pierwsza taka umowa od czasu rozmów w 2013 r.

 

Było to szóste wspólne spotkanie poświęcone współpracy między krajami w zakresie bezpieczeństwa przybrzeżnego. Protokół z 1 sierpnia wskazuje na podpisy dowódcy irańskiej policji granicznej, generała brygady Qassem Rezaie oraz dowódcy straży przybrzeżnej ZEA, generała brygady Mohammad Ali Mosleha al-Ahbabiego.

 

Spotkanie nastąpiło po serii eksplozji na wodach regionu. W maju wybuchy uderzyły w cztery statki handlowe z ZEA i Arabii Saudyjskiej w porcie Fudżajra w Zatoce Perskiej.

 

Stany Zjednoczone wkrótce próbowały wplątać Iran w te incydenty, sugerując, że Republika Islamska próbuje zemścić się na Stanach Zjednoczonych i sojusznikach Ameryki za zakłócenie sprzedaży ropy przez Islamską Republikę. Jednak 15 czerwca minister spraw zagranicznych ZEA szejk Abdullah bin Zayed Al Nahyan powiedział, że jego kraj nie ma wystarczających dowodów, aby obwiniać jakikolwiek kraj za ataki morskie.

 

Tel Awiw i ZEA nie mają żadnych powiązań dyplomatycznych. Arabski kraj nie uznaje Izraela, ale obie strony w ostatnich latach zwiększyły współpracę.

 

30 czerwca izraelski minister spraw zagranicznych Yzrael Katz odwiedził Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie spotkał się i prowadził rozmowy z wyższymi władzami.

 

W ubiegłym roku izraelski minister kultury i sportu Miri Regev udał się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby towarzyszyć izraelskiemu zespołowi judo podczas zawodów w Abu Zabi 2018.

 

Jego wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich była pierwszą tego rodzaju wizytą izraelskiego ministra w państwie Zatoki Perskiej.

 

Z kolei lutowy szczyt w Warszawie w sprawie Iranu i bezpieczeństwa bliskowschodniego miał być m.in. demonstracją poparcia krajów arabskich dla Izraela, który próbuje budować relacje w wybranymi państwami wrogo nastawionymi do  Iranu.

 

Źródło: presstv.com

AS


DATA: 2019-08-17 15:20
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
2
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Kiedy będą mówić pokój i bezpieczeństwo, tak nagle przyjdzie na nich zagłąda jak bóle na brzemienną i nie ujdą...
6 miesięcy temu / Henoh
 
Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich prowadzą wielowektorową politykę zagraniczną dla dobra swojego kraju i swojego narodu.Chce zachować swoją suwerenność i jednocześnie nie dać się wepchnąć przez USA i Izrael w wojnę . Rząd Stanów Zjednoczonych ujawnił tajne rozmowy , zeby ZEA pozbawić możliwość manewru w polityce zagranicznej , czyli np uniemożliwić porozumienie z Iranem. W Polsce ten manewr rząd Stanów Zjednoczonych powtarza do znudzenia.Ujawnia wszelkie , rzekomo tajne rozmowy przeprowadzane z polskimi kacykami, nawet w całkiem marginalnych kwestiach . U nas oprócz pozbawienia naszego kraju alternatywy politycznej w polityce zagranicznej rząd Stanów Zjednoczonych stara się wykopać przepaść między Polakami a lokalnymi kacykami , żeby w krytycznym momencie , gdyby wpadli na pomysł oporu, nie mogli sie odwołać do polskiego społeczeństwa
6 miesięcy temu / Mirek
 
Gdziekolwiek konflikty tam w tle żydzi?
6 miesięcy temu / Why
 
Mam nadzieję, że Bóg nie dopuści do nowej wojny w tym rejonie świata. Tym bardziej, że udział w niej Polski, pod rządami PiS-u, wydaje się przesądzony.
6 miesięcy temu / Karol
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.