Jak przebiega impeachment prezydenta USA? 5 faktów


Home   >   Wiadomości

Jak przebiega impeachment prezydenta USA? 5 faktów
AKM Images / GSI Media / FORUM

Izba Reprezentantów, w której większość ma Partia Demokratyczna, zdecydowała o postawieniu prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia. Wnioskiem, który poparło także 10 Republikanów, zajmie się w następnej kolejności Senat. Na prezydencie ciąży oskarżenie o „podżeganie do powstania”. Proces w izbie wyższej rozpocznie się najprawdopodobniej już po zaprzysiężeniu elekta Joe Bidena. W związku z tą nietypową sytuacją przedstawiamy 5 najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć o impeachmencie.  

 

1. Zapisy dotyczące impeachmentu znalazły się w amerykańskiej Konstytucji pod wpływem brytyjskiej tradycji prawnej. Tam też już w XIV wieku parlament mógł pociągać królewskich ministrów do odpowiedzialności za ich publiczne działania. Aleksander Hamilton w pochodzącym sprzed uchwalenia Konstytucji USA zbiorze esejów „Federalista” podkreślił, że impeachment dotyczy bezpośrednio nadużycia władzy lub zaufania publicznego przez osobę sprawującą władzę. Konstytucje poszczególnych stanów amerykańskich miały przepisy dotyczące impeachmentu, a następnie (po zawarciu ściślejszej unii między tymi stanami) zasada ta – uznawana za szczególnie ważną – trafiła do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.


2. Izba Reprezentantów (izba niższa parlamentu USA) dysponuje wyłącznym prawem wszczynania procedury impeachmentu prezydenta (choć nie tylko). Ta rozpoczyna się w 6 komisjach Izby Reprezentantów. Dokonały one sprawdzenia działań prezydenta i przedstawienia najmocniejszych ich zdaniem argumentów za impeachmentem.  Raporty z tych prac trafiły do komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów. Komisja decyduje, które (jeśli w ogóle) paragrafy zawarte w procedurze impeachmentu zastosuje. Jeśli uzna przynajmniej niektóre z nich za istotne, to sprawia trafia na ogólne posiedzenie Izby Reprezentantów. Jeśli zwykła większość jej członków opowie się za impeachmentem, to dalsza część procedury dokonuje się już w Senacie.  Tak też się stało w obecnym przypadku.

 

3. Senat jako jedyny – w myśl Konstytucji USA – może pełnić rolę sądu w procesach o impeachment. Senatorowie obradują pod przysięgą, a na czele obrad stoi prezes Sądu Najwyższego. W posiedzeniu uczestniczy także grupa kongresmenów z Izby Reprezentantów w roli oskarżycieli, a prezydent otrzymuje swych obrońców. Odwołanie z urzędu prezydenta wymaga większości 2/3 głosów osób obecnych na sali. Jeśli prezydent straci urząd, to jednocześnie traci również immunitet. Wiąże się z tym możliwość (choć nie konieczność) postawienia go w stan oskarżenia przed zwykłym sądem za ewentualne konkretne przestępstwa przeciw przepisom prawa karnego.

 

4. Wcześniej procedurę impeachmentu zastosowano wobec Andrew Johnsona (1865-1869) i Billa Clintona (1993-2001), a także samego Donalda Trumpa. Wszyscy  trzej zostali uniewinnieni przez Senat. Proces prezydenta Johnsona dotyczył prawa prezydenta do zwalniania niektórych urzędników bez zgody Kongresu. Uniewinnienie Johnsona ustanowiło precedens i przyczyniło się do utrwalenia w amerykańskim porządku prawnym reguły pozwalającej prezydentowi na ich odwoływanie (nawet jeśli mianowanie wymagało akceptacji Senatu). Z kolei proces Billa Clintona dotyczył oskarżeń o nadużycia finansowe (został uniewinniony) i nieobyczajność (zdrada małżeńska). W obydwu przypadkach został uniewinniony, choć sami obrońcy przyznawali, że jego postępowanie w sprawach obyczajowych było niemoralne (jednak niekwalifikujące się do impeachmentu). Pierwszy proces Trumpa dotyczył z kolei oskarżeń o wymuszanie działań obcego mocarstwa w celach prywatnych oraz o uniemożliwianie prowadzenia prac przez Kongres.

 

5. Głosowanie w Senacie już po zakończeniu kadencji Donalda Trumpa wydaje się pozbawione sensu – wszak Trump i tak już nie będzie w tym momencie pełnił funkcji prezydenta. Jednak chodzi tu o wymiar symboliczny. Ponadto Trump utraci przywileje dla byłych prezydentów, takie jak pensja i ubezpieczenie zdrowotne. Co więcej, Senat może po głosowaniu w sprawie impeachmentu dokonać drugiego głosowania – dotyczącego zablokowania Trumpowi możliwości kandydowania w kolejnych wyborach prezydenckich. Ponieważ jednak większość senatorów to Republikanie, porażka Donalda Trumpa w procesie jest mało prawdopodobna.

 

Źródła: history.house.gov / BBC / billofrightsinstitute.org / tvn24.pl

mjend

 


DATA: 2021-01-14 12:51
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
3
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Robercie 55 czytaj uważnie trzeba 2/3 głosów w senacie których demokraci nie mają.
3 dni temu / brzytwa
 
Artykuł jest ciekawy, a temat jak najbardziej na czasie. Jednak autor pominął ważny element jakim jest zmiana układu sił w Senacie, gdzie Demokraci zyskają niebawem przewagę. Artykuł stałby się ciekawszy i bardziej wiarygodny, a czytelnik zaś miałby szerszą perspektywę i głębsze zrozumienie tematu. Szczególnie jeżeli Autor zechciałby pokusić się o analizę szans DT przy tym zmienionym układzie, wspartą krótkimi rysami grup Senatorów Republikańskich i ich relacji z DT. Pozdrawiam
4 dni temu / Robert55
 
TAK NA PRAWDE TO ZYDZI WYKONCZYLI AMERYKE I TRUMPA A DALEJ SPOGLADAJA NA SWIAT I CALKOWITE PANOWANIE I PANDEMIA TV PANDEMIA INFO PANDEMIA JEST DOSKONALA BRONIA I ZAROBEK SZCZEPIONKOWY BANKRUCTWO A JAK LATWO I TANIO OD BAKRUTOW WSZYSTKO WYKUPIC?TAK WIEC ZAMYKAC WSZYSCY SWOJE BIZNESIKI I SIEDZIC SPOKOJNIE W DOMKU I WITAJCIE SUE LOKCIEM I NA GLOWKI WIZYTOWKE PODDANSTWA MASECZKE HASLO JEDYNE ZOSTAN W DPMU ZOSTAN W DOMU ZOSTAN W DOMU I NIE MYSL SAMODZIELNIE TO ZAKAZANE TV CI WSZYSTKO PODPOWIE
4 dni temu / zbigniew
 
Demokraci reprezentują nastawienie bandyckie wobec częsci społeczeństwa i szukają winnego.
4 dni temu / DNA
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.