Kardynał Zen krytycznie o podejściu WHO wobec Tajwanu. Polityka przysłoniła skuteczną walkę z wirusem?


Home   >   Wiadomości

Kardynał Zen krytycznie o podejściu WHO wobec Tajwanu. Polityka przysłoniła skuteczną walkę z wirusem?
Kard. Zen. FOT.:Iris Tong/Public domain

Biskup senior Hongkongu kard. Joseph Zen Ze-kiun 4 kwietnia ostro skrytykował Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jej stanowisko wobec Tajwanu, który nie jest jej członkiem. Powodem wypowiedzi hierarchy była postawa głównego doradcy organizacji Bruce’e Aylwarda, który niedawno w rozmowie wideo z dziennikarzami za wszelką cenę unikał jakiejkolwiek wzmianki na temat tego wyspiarskiego kraju, uznawanego przez Pekin za „zbuntowaną prowincję chińską” i który odnotował wielkie osiągnięcia w walce z pandemią koronawirusa.

 

Aylward, tak zwany ekspert WHO, patetycznie unikał odpowiedzi na pytanie o członkostwo Tajwanu w tej organizacji i to podwójnie: udając, że nie słyszy pytania, a następnie przerywając połączenie – stwierdził kardynał znany ze swego krytycznego nastawienia do komunistycznych władz Chińskiej Republiki Ludowej z powodu prześladowania przez nie Kościoła. – Jak moglibyśmy zaufać WHO? – zapytał retorycznie.


We wspomnianej rozmowie wysoki przedstawiciel Organizacji mówił o wysiłkach na rzecz powstrzymania wirusa „w różnych częściach Chin”, ale za wszelką cenę uchylał się od jakiejkolwiek wzmianki na temat Tajwanu. Pominięcie to jest szczególnie wymowne w sytuacji, gdy środowiska naukowe chwalą zaangażowanie Republiki Chińskiej (czyli Tajwanu) w walce z koronawirusem.


Wystąpienie sędziwego kardynała, który wielokrotnie potępiał komunistyczny reżim Chińskiej Republiki Ludowej (Chiny kontynentalne) za prześladowania miejscowego Kościoła i ludzi wierzących ukazuje w całej ostrości trudną sytuację dyplomatyczną Tajwanu – kraju uznawanego obecnie jedynie przez 15 spośród 193 krajów członkowskich ONZ (w tym przez Stolicę Apostolską). Sytuacja ta bardzo ograniczyła udział Tajwanu w organizacjach międzynarodowych takich jak np. WHO. Nie będąc akceptowanym jako kraj członkowski nie ma on dostępu m.in. do posiadanej przez tę organizacji danych nt. koronawirusa SARS-CoV-2.


Mimo tego wyspa stanowi szczególny, stawiany przez naukowców za wzór przypadek znakomitego zaangażowania w zapobieganiu zakażeniom. Będąc bliskim sąsiadem komunistycznych Chin kontynentalnych oraz utrzymując z obszarem zarządzanym przez Pekin intensywne stosunki handlowe i ludzkie, Tajwan mógłby być szczególnie narażony na zakażenia. Tymczasem właściwa i przejrzysta działalność miejscowych władz (za pośrednictwem Centralnego Dowodzenia Epidemicznego) oraz skoordynowane wysiłki na wszystkich szczeblach przyniosły wyraźny rezultat: do 31 marca na wyspie odnotowano jedynie 42 przypadki koronawirusa i tylko 1 zgon z tego powodu.

 

KAI
MWł

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.
DATA: 2020-04-07 08:42
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
5
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

W ONZ, WHO i in. to gospodarze o mających i żyjących wg wartości DEKALOGU czy urzędnicy, dasy......dla których pieniądz, pieniądz, władza ponad wszystko?
1 miesiąc temu / Mops
 
Niedawno słyszeliśmy o programach promujących totalną wolność i brak odpowiedzialnośći. Czysto szatanskich a teraz izolacja i wzywanie do odpowiedzialnosci. Jedno z drugim się kłóci. Nie można sobie poradzić z takimi problemami jak teraz żyjąc w pełnej wolności czyli bez żadnych zakazów i nakazów. Takie wydarzenia potrafią też zmienić dotychczasowe postępowanie. A może zamiast masek lepsze będą całe uniformy i służba dla imperium.
1 miesiąc temu / br
 
całe to WHO to przecież pierwsi deprawatorzy i zwolenniki gederu to co oni znają się na wirusach? Może masturbacja pomoże zwalczyć wirusa?
1 miesiąc temu / ela
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.