Nasz kanał RSS
 
 

Marek Kornat o Soborze Watykańskim II: rewolucja, która przeorała Kościół


Następny film
Ks. prof. Dariusz Oko bardzo mocno o homoheretykach w Kościele || PRAWY PROSTY

Z prof. Markiem Kornatem (UKSW, PAN) rozmawia Tomasz D. Kolanek.

 

Istnieje w przestrzeni publicznej coś takiego, jak poprawność polityczna, której ulega coraz więcej ludzi nazywających samych siebie „prawicowcami”. W pisaniu o polskiej historii – choćby w ocenie narodowych powstań – również po „naszej” stronie istnieje pewna swoista „patriotyczna poprawność”. Podobne zjawisko – choć węższe i zapewne z tego powodu rzadziej dostrzegane – zachodzi również wśród naszych rodzimych publicystów katolickich.

 

To swoista poprawność kościelna. Wśród tematów, o których mało kto ośmiela się mówić sceptycznie jest również ocena zmian, które zaszły w Kościele przez ponad pół wieku po Soborze Watykańskim II.

 

A efekty tych zmian są, przynajmniej w tak zwanym świecie Zachodnim, jasne – opustoszałe kościoły, upadek moralności publicznej, radykalna przemiana praktyk religijnych, synkretyzm międzywyznaniowy, auto-degradacja pozycji Stolicy Apostolskiej w świecie (w tym w świecie polityki międzynarodowej), przenikanie ducha świata do Kościoła itp. To oczywiście nie jedyne efekty prac Soboru – ale to jedne z tych efektów, o których niemal nikt nie chce w Polsce mówić.

 

Kościół nad Wisłą o skutkach Soboru, albo raczej „ducha Soboru” czy – jak chcą inni w tym papież Benedykt XVI – „Soboru medialnego” nie dyskutuje.

 

W końcu minęło już tak wiele lat…

 

Tymczasem poza naszymi granicami dyskusja trwa w najlepsze – kilka tygodni temu po raz kolejny ożywili ją biskup Athanasius Schneider oraz, posługując się bardzo mocnymi słowami, arcybiskup Carlo Maria Vigano. Na portalu PCh24.pl opublikowaliśmy oba te teksty, które na Zachodzie wywołały niemały ferment i interesującą debatę.

 

Poprosiliśmy też o zabranie głosu kilku odważnych polskich publicystów zabierających głos na temat życia Kościoła. W najbliższych dniach o wspomnianych tekstach – szczególnie o tezach arcybiskupa Vigano – mówić i pisać będą na naszych łamach Paweł Lisicki, Grzegorz Górny i Paweł Milcarek oraz profesorowie Grzegorz Kucharczyk, Jacek Bartyzel i Marek Kornat.

 

Zachęcam Państwa do zapoznania się z tymi niezwykle interesującymi materiałami, jednocześnie podkreślając, że PCh24.pl to jedyne miejsce w polskim internecie, w którym znaleźć można tego typu treści. Nasz portal istnieje wyłącznie dzięki Państwa wsparciu – również finansowemu – i treści tych zwyczajnie nie moglibyśmy publikować, gdyby nie nasi darczyńcy. Jeśli nie należą Państwo do tego grona – gorąco do niego zapraszam.

 

Krystian Kratiuk

Redaktor Naczelny PCh24.pl


DATA: 2020-08-05 11:34:00
AUTOR: DEBATA PCH24.PL
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:

Komentarze

Sobór legalny zawsze jest dziełem Perakleta, Adwokata który staje przed Bogiem Ojcem, i Jego Synem, a Matka Syna jest obecna na takiej wokandzie, jedyna zawsze obecna, zawsze oredująca za nami. Dlatego jest pewne, iż zapisy Soboru są światłem na drodze pielgrzymstwa każdego z nas do domu OJCA. Wszystkie rozważania o Soborze prowadzane poza tym torem to tylko DIABELSKI PIASEK. Dużo podajecie mądrości, ale często są one poza ramami tego podstawowej myślenia ucznia Chrystusa. Królowo Korony Polskiej, Tobie się powierzamy na niewolę do dnia natalis Christianorum, oręduj za nami. Takie wyzwanie było nam ujawnione życiem dobrej Dobrawy, życiem królewien Kingi i Jolanty, oraz innych swiętych niewiast tej epoki Salomei i towarzyszek, a potem Swiętej Jadwigi córki katolickiej Bawarii, i dalej swiętej Jadwigi ostatniej władczyni króla Polski z Piastów, by stanąć ma początku nowej dynastii. Ten orszak kobiet oddających życie w niewolę Matce Jezusa oby w kolejnych pokoleniach trwał Amen
5 miesięcy temu / Mkj
 
Puste kościoły, infantylni wierni, populistyczni księża. Widzimy skutki, pytanie czego? Czy na pewno SVII? "Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi." Kościół powszechny nie oznacza, że ma pasować wszystkim, ale każdy, jeśli chce, może stać się jego członkiem. Chyba raczej hierarchia się nam zagubiła w doczesności, a wraz z nią wielu księży, a jeśli przypomina się wieczność, to "Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.". Pozostaje rzeczywiście droga Benedykta.
5 miesięcy temu / prosty
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 130 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 
 

 


Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.