Mec. Kwaśniewski: 9 osób w małym sklepie, w ogromnym kościele - tylko 5. Dlaczego?


Home   >   Opinie

Mec. Kwaśniewski: 9 osób w małym sklepie, w ogromnym kościele - tylko 5. Dlaczego?
fot. R. Grad

Czy polskie władze nie posunęły się za daleko wprowadzając tak radykalne ograniczenia publicznych i zbiorowych praktyk religijnych? W ocenie prezesa Ordo Iuris mec. Jerzego Kwaśniewskiego trzeba otwarcie pytać o zasadność obostrzeń nałożonych na Kościół w naszym kraju.

 

O tym problemie mec. Jerzy Kwaśniewski mówił w rozmowie z portalem „DoRzeczy.pl”. Jak podkreślił, w Polsce w odpowiedzi na epidemię koronawirusa funkcjonują jedne z najostrzejszych rozwiązań w Europie – i przykład krajów azjatyckich pokazuje, że surowe i zdecydowane działania są skuteczne. Rodzą jednak wiele pytań: zwłaszcza w kontekście problemu publicznych i zbiorowych praktyk religijnych.

 

- Czy tak daleko idące ograniczenia, tak wcześnie wprowadzone, nie są nieproporcjonalne do zagrożenia? I czy władza nie dopuściła się nieproporcjonalnego ograniczenia praktyk religijnych, podczas gdy inne obszary życia społecznego nie doznały tak wyraźnych interwencji? - zapytał mecenas. Jak dodał, wolność uczestnictwa w publicznych ceremoniach i praktykach religijnych jest elementem konstytucyjnego podstawowego prawa, jakim jest wolność religijna.

 

- Obostrzenia polegające na ograniczeniu najpierw do 50 osób, potem do 5 zostały przyjęte bardzo wcześnie. Poza tym nie wprowadzono różnicowania, co do kubatury budynków sakralnych. Jest ogromna różnica pomiędzy niewielkim kościółkiem czy kaplicą, a Świątynią Opatrzności Bożej - wskazał prezes Ordo Iuris. Ograniczenie jest też nieproporcjonalne do innych sfer życia. W sklepach, nawet malutkich, może przebywać do 3 osób na kasę, działającą czy nie. Tymczasem nawet w ogromnym kościele może być jedynie pięciu wiernych.

 

Kwaśniewski zauważył, że kościoły zamykano także podczas epidemii w przeszłości, tak podczas pandemii hiszpanki przed stu laty, jak i w wiekach XVIII i XIX. Z drugiej strony odbywało się to zawsze w dużym napięciu między władzami kościelną a świecką, a częstokroć praktyk religijnych bynajmniej nie zakazywano, podkreślił. - Dziś też to nie jest kwestia tego, czy w ogóle świątynie zamykać, ale o wyważenie proporcji. Jeszcze niedawno działały bez problemu wielkie markety, czy markety budowlane. Bez przeszkód jeździła komunikacja miejska, a nawet dochodziło do zagęszczania pasażerów poprzez zmniejszenie liczby kursujących autobusów. Pytanie więc, czy skala obostrzeń wobec Kościoła była adekwatna do zagrożenia i proporcjonalna do ograniczeń wobec innych sfer życia społecznego - wskazał prawnik.

 

Mecenas mówił też o problemie wyborów prezydenckich. W jego ocenie sporne jest, czy zaistniały przesłanki uzasadniające wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, który automatycznie oznaczałby przesunięcie wyborów. Kwaśniewski zwrócił uwagę, że także pomysł głosowania korespondencyjnego nie jest wolny od problemów, bo do wyborów jest już niedaleko. Gdy w przeszłości próbowano wdrażać zmiany prawa wyborczego w zaawansowanym okresie kampanii wyborczej, to Trybunał Konstytucyjny odrzucał to jako niekonstytucyjne, domagając się zachowania sześciomiesięcznej vacatio legis. Z drugiej strony zachowywał zawsze furtkę na nadzwyczajne okoliczności i do tego według prezesa Ordo Iuris będą zapewne odwoływać się zwolennicy zmian w prawie wyborczym.

 

 

Źródło: DoRzeczy.pl

Pach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-04-03 08:44
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
8
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

lepiej zakazać niż bez zakazu zastać puste kościoły
1 miesiąc temu / czy tak?
 
Panie mecenasie, gorzko mi to przechodzi przez gardło, ale nasza hierarchia jakby nie była z tego świata. Wykazali się brakiem odwagi do rozmów umożliwiających zorganizowanie dostępu w inny sposób wiernym udział w nabożeństwach. Nie chcą, czy nie potrafią wyjść naprzeciw potrzebom? Trudno to powiedzieć, ale wypowiedzi zarówno prymasa, jak i przewodniczącego episkopatu sa porażające. Okazuje się, ze tzw. góra, ale tez wielu podległych im kapłanów nie rozumie duszpasterzowania. Jak zobaczyłam w kościele koncelebrę kilku księży, to prawie zasłabłam. A nie można było odprawić mszy św, przez jednego kapłana i następnie kolejnego i tak dalej, by umożliwić choćby kilku innym wiernym uczestniczenie we mszy św.? Wszystko można logistycznie zorganizować. A, że jest z tym trochę zachodu? A kto mówił, że ma być miło, łatwo i przyjemnie?Kościół Katolicki mnie zawiódł już dawno, ale teraz jestem pewna, że moja diagnoza była słuszna.
1 miesiąc temu / Mela
 
Odp. Dla [email protected] : z Ordo Iuris jestem od dawna i wspieram go także finansowo, a więc mam prawo zwracać uwagę . Kwaśniewskiemu na co idą moje pieniądze. Natomiast szanowna Pani "dużo ryczy, a mało mleka daje", że i ja podeprę się polskim przysłowiem, bo to pani przysłowie, o tym eunuchu to chyba islamskie ? Daj Boże zdrowia, bo na rozum za późno.
1 miesiąc temu / Stas57
 
Dostałeś w policzek, nadstaw drugi - tak można ocenić aktualną dewizę episkopatu wobec decyzji rządu tak zwanej dobrej zmiany. W Niedzielę Palmową ludzie hurmem ruszą na zakupy do otwartych tego dnia marketów,co nie będzie przez władzę uznane za zagrożenie, ale wara im od kościoła, bo mamy epidemię. Naczelnicy polskiego episkopatu widocznie zapomnieli kto i kiedy powiedział non possumus.
1 miesiąc temu / TED
 
wiem że sklepy są odkażane ,czy kościoły też? bo grypa katary i inne choroby nie poszły na urlop a chodzi o to żeby nie zatkać służby zdrowia .Zgadzam się ze zdaniem abp Paolo Pezzi
1 miesiąc temu / lil
 
Do wojtek: Pytasz, czy strażnik przed kościołem będzie wpuszczał? No tak właśnie jest dzisiaj, kościelny otwiera kościół, wpuszcza 5 osób i zamyka. No to dokładnie tak samo mógłby wpuścić 15, czy 30 bez uszczerbku dla izolacji. A reszta oczywiście, że czeka, ja ostatnio przyszedłem na 9 i czekałem do Mszy o 10. To jest po prostu uderzenie w Kościół, szatańska sprawa.
1 miesiąc temu / Mat
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.