Meksyk: wrogowie Kościoła mordują na potęgę wyznawców Chrystusa. Od lat są bezkarni


Home   >   Wiadomości

Meksyk: wrogowie Kościoła mordują na potęgę wyznawców Chrystusa. Od lat są bezkarni
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (congerdesign)

Według Katolickiego Centrum Multimedialnego akty przemocy wobec księży w Meksyku nie są wyrazem bezpośredniej nienawiści do wiary, ale raczej przejawem dążenia do destabilizacji społecznej. „Kapłani oraz wspólnoty parafialne niosą bezpieczeństwo, edukację, opiekę zdrowotną, ludzkie prawa emigrantom, kobietom i dzieciom” – tłumaczy agencji Fides, dyrektor Katolickiego Centrum Multimedialnego, paulista ks. Omar Aguilar.

 

Kościół lokalny w Meksyku staje w bezpośredniej konfrontacji z przestępczością zorganizowaną, dla której wyeliminowanie księdza jest czymś więcej niż wykluczeniem jakiejś osoby. Prowadzi do destabilizacji całej wspólnoty. W ten sposób tworzy się kulturę terroru i milczenia, która potem ma wpływ na wzrost korupcji i pozwala różnym grupom przestępczym na swobodne działanie. To zjawisko upowszechnia się na coraz szerszą skalę. Zabójstwa księży zdarzają się prawie w całym Meksyku i uchodzą prawie całkowicie bezkarnie.

 

Ks. Aguliar przypomina, że w 2018 roku zamordowano w Meksyku siedmiu księży. Najgłośniejszym przypadkiem ostatnich lat jest zabójstwo kard. Juana Ocampo. W ciągu 25 lat żadna osoba nie znalazła się więzieniu z powodu tej zbrodni. Podobna sytuacja miała miejsce po brutalnym zamordowaniu w ubiegłym roku dwóch młodych księży.

 

Natomiast kilka dni temu jedna z katechetek, Margeli Lang Antonio została zastrzelona podczas ataku dwóch młodych ludzi, którzy nagle wtargnęli do Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia w parafii św. Marka w mieście Acacoyagua, w stanie Chiapas. W kontekście tego tragicznych wydarzeń bp Jaime Calderon z Tapachula zwrócił uwagę, że „rozkład społeczeństwa jest spowodowany brakiem całościowego zdrowia wspólnoty. Tam, gdzie nie ma pracy, gdzie jest niesprawiedliwość, gdzie jest bezkarność, gdzie pojawia się dążenie za wszelką cenę do pieniędzy, kiedy za życie człowieka wystawia się konkretną cenę, wtedy wszystko ma cenę i ten, kto ma pieniądze, rządzi”.

 

Na porządku dziennym zdarzają się zastraszenia oraz profanacje kościołów. Częstym zjawiskiem jest również zniesławianie po śmierci zamordowanych księży, aby odwrócić uwagę od prowadzonych śledztw i odkładać je w nieskończoność.

 

Konferencja Episkopatu Meksyku podczas niedawnego spotkania z prezydentem kraju zwróciła uwagę na pilną potrzebę rozpoczęcia braterskiego dialogu służącego współpracy w budowaniu społeczeństwa bardziej sprawiedliwego, solidarnego oraz pokojowego. Trzeba pilnie odbudować tkankę społeczną i państwo prawa – stwierdzili biskupi.

 

KAI

TK


DATA: 2019-06-19 10:38
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
4
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Przestępczość zorganizowana = komunistyczne jaczejki. I tyle. Zamiast sadzić na czerwonych śmieciach kwiatki, wam wpadło do pustych łbów bratać się z nimi, no to są efekty tego " miłosierdzia".
4 miesiące temu / agricola
 
Biskupi Meksyku zwrócili "uwagę na pilną potrzebę rozpoczęcia braterskiego dialogu..." Nie znam ani jednego kraju, gdzie tego rodzaju wezwania przyniosły cokolwiek dobrego. Takie - nawet werbalne - kapitulanctwo biskupów nie prowadzi do żadnego dobra, a staje się wyłącznie przyzwoleniem dla dalszego panoszenia się zła.
4 miesiące temu / sorcier
 
Meksyk to kraj katolicki a rządzą wrogowie kościoła, podobnie dzieje sie w wielu innych krajach. To zła zasada że aparat koscielny nie organizuje organizacji katolickich w taki sposób by katolicy wybierali do władzy katolików. Dlaczego księża nie działają na tym polu, czy można wyobrazić sobie działacza czy trenera piłkarskiego który by nie przestrzegał piłkarzy żeby nie głosowali na osoby które chcą tą dziedzinę sportu zlikwidować?. Katolicy i duchowni tylko narzekają i marudzą zamiast zabrać się do roboty, bo to ich obowiązek. Katolików wyrzynają w Afryce, w Azji, dyskryminują i przesladują w Europie i Ameryce a co robią w tej sprawie biskupi i politycy mieniący się katolikami, chcą żeby za nich ktoś inny obronił ich braci w wierze. Przywódcy muzułmańscy bronia swoich wyznawców a katoliccy nawet publicznie boją się porzyznać do tego, bo w razie wyborów to nie dostaną poparcia od duchownych i wiernych. To jest chore.
4 miesiące temu / Czesław
 


 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Fundacja Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.