„Oni nie pozostają w Komunii z Chrystusem”. Kard. Burke o katolickich politykach popierających aborcję


Home   >   Religia

„Oni nie pozostają w Komunii z Chrystusem”. Kard. Burke o katolickich politykach popierających aborcję
fot. REMO CASILLI / Reuters

„Nie powinni prezentować się jako osoby mogące przyjmować Komunię Św., ponieważ nie pozostają w komunii z Chrystusem” – powiedział kard. Raymond Leo Burke o katolickich politykach popierających aborcję. Zdaniem kapłana, odmowa udzielenia Komunii „to nie rodzaj kary, ale tak naprawdę działanie dla dobra tych ludzi (…) ponieważ jeżeli w takim stanie ją przyjmują, popełniają świętokradztwo”.

 

Walczący o reelekcję Donald Trump musi przekonać do swojej kandydatury amerykańskich katolików. Stacja FoxNews atakuje więc jego przeciwnika – Joe Bidena, uważającego się za katolika reprezentanta Demokratów, nie mającego nic przeciwko rozszerzaniu proaborcyjnego prawa. W tym celu przeprowadziła wywiad z kard. Raymondem Leo Burke’em, znanym ze swojego oporu wobec udzielania komunii proaborcyjnym politykom.

 

„Kościół znajduje się w stanie ogromnego zamieszania, olbrzymiej dezorientacji i podziału” – powiedział amerykański hierarcha w wywiadzie dla FoX News.

 

„Spotkałem wielu niekatolickich liderów politycznych, przekonanych, że nauczanie Kościoła zmieniło się w podejściu do aborcji czy tzw. małżeństw jednopłciowych tylko dlatego, że znali tak wielu katolików z Kapitolu regularnie wspierających powyższe kwestie. To jest skandal” – zaznaczył amerykański kardynał.

 

Kard. Burke jasno sprzeciwia się udzielaniu Komunii katolickim politykom wyrażającym poparcie dla aborcji. „Nie powinni prezentować się jako osoby mogące przyjmować Komunię Św., ponieważ nie pozostają w komunii z Chrystusem” – podkreśla. Odmowa udzielenia Komunii „to nie rodzaj kary, ale tak naprawdę działanie dla dobra tych ludzi (…) ponieważ jeżeli w takim stanie ją przyjmują, popełniają świętokradztwo”.

 

Amerykański hierarcha domaga się przeprosin od senator Kemali Harris, publicznie określającej Rycerzy Kolumba towarzystwem dopuszczającym w swoje szeregi jedynie mężczyzn, odmawiającym kobietom „prawa do wyboru”, oraz sprzeciwiającym się przyznaniu tzw. równych praw środowiskom LGBT. „To jest nie do zaakceptowania. Czy jesteś katolikiem czy nie, musisz uświadomić sobie czym to oświadczenie jest w rzeczywistości i zapytać siebie: czy jest to osoba, która ma reprezentować cały naród?” – pyta.

 

Kard. Burke wypowiedział się też na temat kryzysu, którego przejawem jest skala nadużyć seksualnych. Jego zdaniem, dopóki w kościele nie będzie całkowitej transparentności i braku tolerancji dla przypadków nadużyć seksualnych, amerykański kościół „nie będzie posiadał wiarygodności”. „Ludzie utracili wiarę. Musimy wyjść na ich spotkanie czyści i [jasno pokazać – red.] kto jest za co odpowiedzialny” – podkreślił hierarcha.

 

Kard. Burke odpowiada na krytykę zarzucającą kapłanowi zrzucanie odpowiedzialności na homoseksualistów w sutannach. Hierarcha przekonuje, że to jedynie wynik obserwacji przestudiowanych przypadków. „Zdecydowana większość nadużyć miała charakter homoseksualny, to były kontakty z dorastającymi lub młodymi chłopcami. Nie jestem homofobiczny, ale musimy zareagować na trwającą homoseksualną działalność wśród duchowieństwa” – wyjaśnia.

 

Zapytany przez dziennikarzy o sprawę byłego kardynała i seksualnego drapieżcy Theodore McCarricka, kardynał odpowiedział: „Mówią, że wszyscy wiedzieli. Ja nie wiedziałem. [Takie przypadki – red.] prowadzą do poważnego osłabienia wiary, jednak musimy pamiętać, że to Chrystus jest Głową Kościoła i On go nigdy nie opuści”.

 

Hierarcha – co oczywiste - nie podziela zdania wieli komentatorów o rychłym upadku Kościoła. „Widząc młodych liderów Kościoła, przyszłych wspaniałych kapłanów, patrzę z nadzieją na przyszłość” – podkreśla.

 

Źródło: foxnews.com

PR


DATA: 2020-08-11 10:30
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
6
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

kto dziś w Neokościele mówi czym jest ŚWIĘTOKRADZTWO ? czym jest GRZECH ? A może wygodnie jest NIE WIEDZIEĆ i NIE WIDZIEĆ jak w przypadku sprawy McCarricka ?
1 miesiąc temu / iskierka
 
Szkoda, że jego Eminencja nie podał nazwisk tych młodych liderów Kościoła. Wszak lider to ktoś znany.
1 miesiąc temu / karmel
 
A czy były kandydat S. Hołownia ogłosił publicznie zmianę zdania na zgodną z Nauką Kościoła?
1 miesiąc temu / Obserwator
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.