Prezydent Duda w 100. rocznicę glorii warszawskiej: Niech Pan Bóg ma Polskę i Polaków w Swej opiece


Home   >   Wiadomości

Prezydent Duda w 100. rocznicę glorii warszawskiej: Niech Pan Bóg ma Polskę i Polaków w Swej opiece
Fotograf: POOL, Archiwum: Reuters / FORUM

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się główne uroczystości państwowe z okazji Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy bitwy warszawskiej. – Setna rocznica wielkiej wiktorii warszawskiej i Święto Wojska Polskiego – jakże ważny to dzisiaj dzień, w którym dziękujemy za służbę naszym żołnierzom, oddajemy hołd wszystkim poległym za ojczyznę, ale także i wspominamy tamten trudny, dramatyczny czas, ale zarazem jakże wielki i w historii naszego kraju znaczący, a także w jakimś sensie piękny – mówił prezydent Andrzej Duda.

 

W uroczystości na placu Piłsudskiego udział wzięli prezydent Andrzej Duda, minister obrony Mariusz Błaszczak, kierownicza kadra MON, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, przedstawiciele polskich władz, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przewodniczący litewskiego parlamentu i minister obrony Szwecji i Rumunii.

 

W wygłoszonym do obecnych przemówieniu prezydent Andrzej Duda przypomniał jak 100 lat temu „bolszewicka nawała miażdżyła Polskę”. – Pożoga, śmierć, gwałt, rozpacz, strach, przerażenie, spadek morale w społeczeństwie i wśród żołnierzy. Przegrana wydawała się nieuchronna. Wielu uważało, że to, co się stało, nie da się już odwrócić, że Polska padnie pod ciosami sowieckiej Rosji, armii czerwonej, że komunizm niesiony ze Wschodu ogarnie nasz kraj i dalej zaleje Niemcy i całą Europe – zaznaczył prezydent. Dodał, że byli jednak „tacy, którzy nie zwątpili, którzy cały czas pracowali, by ratować ojczyznę”.

 

Prezydent podczas swojego przemówienia wspominał powstały latem 1920 roku Rząd Obrony Narodowej Wincentego Witosa, w skład którego weszły wszystkie stronnictwa parlamentarne, który był rządem ponad politycznymi podziałami i rządem ratowania państwa. – W tych jakże trudnych dniach, gdy bolszewicy stali na przedpolach Warszawy, zdecydowali się wziąć odpowiedzialność za losy państwa i społeczeństwa w swoje ręce. Dramatyczna sytuacja, a jednak dali radę, co za piękny przykład, właśnie ponad podziałami politycznymi – podkreślił prezydent.

 

Przypomniał, że szli chłopcy z polskich wiosek, wezwani odezwą Wincentego Witosa, a za broń chwytały nawet dzieci, by bronić Polski, Warszawy, świata wartości, chrześcijaństwa i naszej tradycji. – Doszło do tej, jak mówi wielu historyków, jednej z największych bitew w dziejach świata – powiedział Duda.

 

Andrzej Duda podziękował również żołnierzom i ich najbliższym, a także cywilnym pracownikom Wojska Polskiego. – Dziękuję za wierną służbę dla Polski i w Polsce i poza jej granicami. Dziękuję za to, że gdy trzeba umiecie wraz z sojusznikami z Sojuszu Północnoatlantyckiego stawać i walczyć, także za wolność innych, broniąc ich, broniąc pokoju, spokoju i możliwości spokojnego życia także dla innych narodów – zaznaczył.

 

To właśnie dzięki waszemu męstwu, dzięki waszej służbie, dzisiaj w naszym kraju obecni są nasi sojusznicy i są z nami na tej uroczystości. Dzisiaj także i wojska państw NATO, w szczególności armii Stanów Zjednoczonych, wspierają nas także na terenie naszego kraju, po to, by Polska była jeszcze bezpieczniejsza – dodał prezydent.

 

Cześć i chwała Bohaterom! Wieczna pamięć poległym! Niech żyje Polska! Niech Pan Bóg ma Polskę i Polaków w swojej opiece. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece naszych sojuszników! – zakończył prezydent.

 

Źródło: TVP Info


DATA: 2020-08-15 22:32
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
4
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

urząd prezydenta jest chroniony prawnie przed złym słowem, no i karnie, gdyby ktoś coś. Bitwa z komuchami jednakowoż była wygraną
1 miesiąc temu / szpulas11
 
Prezydent Andrzej Duda nie wstydzi sie kleczec, nie wstydzi sie powiedziec :Niech Pan Bóg ma Polskę i Polaków w Swej opiece. Teraz czekam na komentarze od wiecznie niezadowolonych i " zyczliwych"
1 miesiąc temu / IRE
 
Niestety brak było w przemówieniu o Matce Bożej Łaskawej dzięki której Polska zwyciężyła.
1 miesiąc temu / Hanna
 
Nie dało się patrzeć na żołnierzy niewolników w satanistycznych masońskich maskach, inicjację do nowej mormalnosci. "Dzięki męstwu polskich żołnierzy" mamy tu okupantów zamiast mocnej armii? 5 tysięcy żołnierzy USA obroni Polskę? Drwina z logiki i rozumu, a pelikany łykają bzdury jak leci. Za 500+.
1 miesiąc temu / drwina
 
Zachód się odwdzięczył Polsce - nie ma po co liczyć na odwdzięczanie się kogokolwiek. Mamy robić to co Bóg karze, a jak nie, to i Zachód nie pomoże.
1 miesiąc temu / @Nsrek
 
Panie prezydencie. "Nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą." jak pisał św. Jan 1J 3, 18. Mdli mnie już od tego typu gładkich słów, wygłaszanych po raz kolejny przez pana, tym razem na dodatek w obecności Mika Pompeo - człowieka, który próbuje zdrenować Polaków z 300 mld dolarów w majestacie bezprawia... Po raz kolejny nie wykorzystał pan okazji, aby przeciw temu konkretnie wypowiedzieć się na oczach świata. Tak, pragniemy aby Bóg miał w opiece opiece naród, ale warunek jest taki, że naród i jego przedstawiciele mają mieć wyryte na sercu nie na ustach - vide choćby odesłana po raz kolejny głosami Pana kolegów z PiS do sejmowej zamrażarki ustawa stop aborcji Boże Prawo...
1 miesiąc temu / Tom
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.