Prof. Góralczyk: To cywilizacyjny zwrot. Centrum przenosi się na Pacyfik


Home   >   Wiadomości

Prof. Góralczyk: To cywilizacyjny zwrot. Centrum przenosi się na Pacyfik
Fot. Everett/Forum

Jesteśmy świadkami największego zwrotu cywilizacyjnego od kilkuset lat. Centrum świata przenosi się z Atlantyku na Pacyfik. Coraz większą rolę odgrywa sztuczna inteligencja. Rządy państw reagują na kryzys epidemiologiczny drukując pieniądze, ale to wskutek zaburzenia procesów globalizacyjnych może przynieść katastrofalne skutki. Mówili o tym na antenie „Dwójki” Polskiego Radia prof. Bogdan Góralczyk i dziennikarz Hubert Salik.

 

Jaka jest przyszłość świata i globalizacji w kontekście pandemii koronawirusa? O tym rozmawiano w programie „O wszystkim z kulturą” Michała Szułdrzyńskiego. Jego gośćmi byli prof. Bogdan Góralczyk, sinolog i politolog z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Hubert Salik, publicysta i dziennikarz ekonomiczny „Rzeczpospolitej”.

 

Na początku Hubert Salik scharakteryzował aktualne problemy procesów globalizacyjnych. - Jesteśmy uzależnieni od innych krajów, od tego, czy – oraz czy na czas – wyprodukują niezbędne nam towary – powiedział. - Jako społeczeństwo jesteśmy głęboko uzależnieni od procesów globalizacyjnych. Nie widać tego jeszcze na pierwszy rzut oka, bo wciąż jakoś działamy, ale wkrótce przyjdzie recesja. Zachód wykorzystuje łańcuchy powiązań – nie tylko łańcuchy dostaw – w ten sposób, że wartość dodana jest po jego stronie. Utrzymuje pewien poziom dobrobytu dzięki niższym kosztom produkcji w innych krajach, głównie azjatyckich. Bez globalizacji to jest nie do utrzymania – stwierdził Salik.

 

- Globalizacja ma dwie twarze – kontynuował. - Pierwsza z nich to twarz procesu, który odpowiada za narastające nierówności majątkowe na świecie. Odpowiada też za zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne. Wypchnięcie produkcji jest zarazem wypchnięciem trującego przemysłu. Widać to po obecnych danych, gdy przemysł osłabł w Indiach czy Chinach. To są elementy zdecydowanie negatywne. Ale jest też drugi element, za którym będziemy tęsknić. Bez globalizacji dobrobyt krajów Zachodu nie byłby tak wysoki. Proces przesuwania produkcji pozwala Zachodowi uzyskiwać wyższą wartość dodaną produkcji. Wypychamy koszt na zewnątrz, ale zostawiamy sobie marżę zysku, co daje wysoką siłę nabywczą. Społeczeństwa Zachodu są do tego tak przyzwyczajone, ze zapomniały nawet o czasach, gdy siła nabywcza była niska. Przestawiamy też gospodarki z produkcyjnych na usługowe, bo i to daje wyższą marżę. Akumulujemy dobrobyt i kapitał. Jest też takie zjawisko jak globalizacja rynków kapitałowych, która pozwala pomnażać zyski na całym świecie. Cały świat jest rynkiem dla zachodnich firm budujących swój dobrobyt dzięki wyższej marży – mówił dziennikarz „Rzeczpospolitej”.

 

Prof. Góralczyk został z kolei zapytany, czy Zachód wykorzystywał globalizację do życia na koszt państw azjatyckich. Według uczonego z Uniwersytetu Warszawskiego na pewno próbował, ale tak naprawdę największym wygranym globalizacji są Chiny.

 

Stwierdził ponadto, że przeżywamy dzisiaj prawdziwe „przesilenie cywilizacyjne”.

 

- Stawiam dosyć mocną tezę, w Polsce – niespotykaną. To, czego jesteśmy dziś świadkami, to coś głębszego niż kryzys globalizacji. To przesilenie cywilizacyjne. Składa się na nie kilka kryzysów. Pierwszym jest pandemia, z której zrodzi się recesja, a zatem drugi kryzys - gospodarczy, chyba głębszy od tego z roku 2008. Na to nakłada się kryzys trzeci, kryzys kapitalizmu w dotychczasowej formie. Myśmy dostali jednego czarnego łabędzia w postaci Covid-19, ale już dwa kolejne machają nam nad głową. To kryzys klimatyczny i kryzys ekologiczny w postaci zanieczyszczeń, wręcz wysp plastiku na Pacyfiku, większych od terytorium Polski. To są rzeczy, które, moim zdaniem, powodują przechodzenie przez największy zwrot w dziejach od 1945 roku, a moim zdaniem nawet od oświecenia – stwierdził profesor.

 

- Zaczynamy dochodzić do granic wzrostu. […] Znam Chiny i Indie, obydwa te kolosy z 1 mld 400 mln ludzi każdy, czyli trzy razy większe od Unii Europejskiej przed Brexitem. One chcą mieć teraz „american lifestyle”, zachodni sposób życia. Dobry apartament w środku miasta, a pod miastem daczę – i duży samochód, najlepiej suva dla każdego członka rodziny, żeby między nimi jeździć. Tamtejsi naukowcy mówią, że na taką zmianę potrzeba nam dwóch, a nawet pięciu planet, bo po prostu nie damy rady. Dopóki Chiny jeździły na rowerach czy w rykszach to nie mieliśmy tych problemów, ale jeśli teraz, przynajmniej do epidemii, tam korki uliczne są niebotycznie większe niż w Warszawie w godzinach szczytu, to problem zaczyna być – dodał uczony.

 

Według Huberta Salika wielkim problemem są zastosowane obecnie metody walki z kryzysem koronawirusa. W gruncie rzeczy są takie same, jak w roku 2008. To po prostu… druk pieniądza. Wówczas, powiedział Salik, do obiegu wpuszczono 7-8 bilionów dolarów wydrukowanych przez Europejski Bank Centralny (EBC) i amerykański System Rezerwy Federalnej (FED). Za pieniądze te skupowano obligacje celem oddłużenia państw i korporacji. Teraz podejmuje się identyczne działania, zarówno w EBC jak i w FED.

 

- Te procesy są dosyć ryzykowne. Wtedy, dzięki globalizacji rynków kapitałowych, udało się rozprowadzić pieniądze po całym świecie. […] Ta metoda działa tylko w warunkach globalizacji, a te warunki zostały zaburzone – i to może nie być tak skuteczne. Nie wiadomo, czy nie wywoła inflacji, a przecież pewnikiem jest bezrobocie, szokujące są zwłaszcza dane z USA. Bezrobocie i inflacja – to bolesna mieszanka. Coś, czego europejskie społeczeństwa nie doświadczyły od dekad – podkreślił Salik.

 

- Nie poradzimy sobie – podsumował krótko prof. Góralczyk. - Teraz tendencja jest inna [niż w roku 2008 – red.]. Następuje wyraźne wzmocnienie państwa. Kapitalizm to wprawdzie prywatna własność, ale mamy też kapitalizm państwowy – Chiny i Azję Wschodnią. […] To być może zaczątek przenoszenia się centrum światowego z Atlantyku na Pacyfik. To już nastąpiło gospodarczo i handlowo, a może nastąpić i technologicznie – dodał.

 

Uczony wskazał, że szybo rośnie znacznie sztucznej inteligencji. Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin, Xi Jinping, krótko po obwieszczeniu zażegnania epidemii w Wuhan odwiedził siedzibę firmy Alibaba, największego sponsora sztucznej inteligencji, wskazał Góralczyk; w jego ocenie to właśnie sztuczna inteligencja pomogła Chinom pokonać koronawirusa.

 

Źródło: „Dwójka” Polskiego Radia

Pach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-04-03 08:50
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
5
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Bog osadzi kazdego indywidualnie. Prorok Daniel sluzyl obcemu krolowi.
1 miesiąc temu / [email protected]
 
@Second: Spali ogniem PiS? O PO nie wspomnę. Ty popierasz PiS.
1 miesiąc temu / gość
 
Nawet wlosy sa policzone. Dlaczego myslicie, ze Bog tego nie kontroluje. Spali ogniem tych, ktorzy stoja przeciwko Jego przykazaniom. Jest cierpliwy.
1 miesiąc temu / Second
 
Sluszna uwaga!
1 miesiąc temu / Miriam
 
Do kryzysów nie doprowadzają także pojedyncze zdarzenia czyli nie biorą się nagle ale poprzez wieloletnią politykę która widać że zawsze kończy się źle.
1 miesiąc temu / cd
 
Dokończę że kryzysy to tak naprawdę porażka tzw globalizmu bo ta droga prowadzi donikąd. Chodzi tylko żeby osłabiac a potem dobić państwa. Rząd światowy zachowuje się coś jak matador. I tych kryzysów w istocie nie powinno być jeśli rząd światowy rzeczywiście myśli o dobru całego świata.
1 miesiąc temu / cd
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.