Rada Europy ostrzega przed bioterroryzmem i wzywa do koordynacji działań


Home   >   Wiadomości

Rada Europy ostrzega przed bioterroryzmem i wzywa do koordynacji działań
źródło: pixabay.com

Rada Europy ostrzegła przed potencjalnym wzrostem użycia broni biologicznej, takiej jak wirusy czy bakterie, w świecie po koronawirusie. Terroryści nie zapomną „wyciągniętych wniosków” podczas pandemii – przekonuje portal dw.com.

 

Eksperci ds. bezpieczeństwa Rady Europy ostrzegają, że globalny wybuch koronawirusa może zwiększyć wykorzystanie broni biologicznej przez terrorystów w przyszłości.

 

„Pandemia COVID-19 pokazała, jak podatne jest współczesne społeczeństwo na infekcje wirusowe i ich reperkusje”, oświadczył Komitet Rady ds. zwalczania terroryzmu w oświadczeniu opublikowanym przez niemiecką grupę medialną Funke.

 

Komitet wskazuje, że nie ma powodu, aby wierzyć, że grupy terrorystyczne zapomną lekcje wyciągniętą z obecnej pandemii. „Szkody byłyby szybkie i potencjalnie globalne”, dodano.

 

Zdaniem członków komitetu, celowe użycie czynników wywołujących choroby - takich jak wirusy lub bakterie - jako akt terroryzmu „może okazać się niezwykle skuteczne”. Szkody dla ludzi i gospodarek mogą być „znacznie większe” niż „tradycyjnego” ataku terrorystycznego.

 

Eksperci Rady ds. bezpieczeństwa wezwali państwa europejskie do silnej i skoordynowanej reakcji na to zagrożenie. W szczególności wezwali 47 państw członkowskich Rady Europy do przygotowania się do walki z atakiem broni biologicznej przez udział w ćwiczeniach.

 

Atakami bioterrorystycznymi straszył w ub. miesiącu Sekretarz Generalny ONZ, Antionio Guterres. Wyraził on obawę, że celem terrorystów może być wywołanie pandemii podobnej do tej powodowanej przez obecnego koronawirusa.

 

NBC News donosi z kolei, że pandemia koronawirusa rzuciła światło na podatność Stanów Zjednoczonych i Europy na ataki biologiczne i dlatego sugerowano, że urzędnicy rządowi muszą podjąć działania w celu naprawy tej „luki”.

 

Musisz zacząć myśleć o umyśle terrorysty czy przestępcy – sugeruje Chris Phillips, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego ds. zwalczania terroryzmu w rządzie brytyjskim. – Traktuję bezpieczeństwo poważnie – powiedział Phillips. – To właśnie pokazało, że nigdy nie możesz być wystarczająco bezpieczny – dodał.

 

Podczas pracy w biurze ds. terroryzmu Phillips był w kilku laboratoriach w Wielkiej Brytanii. Przyznał, że każdy, kto pracuje w laboratorium, może łatwo je opuścić z bronią biologiczną. – Gdybyś był zatwardziałym terrorystą i pracował przez lata w laboratorium, wiedziałbyś, jak to zrobić – dodał.

 

Wielu urzędników zdrowia publicznego i ekspertów ds. bezpieczeństwa wykazało zaniepokojenie nowymi rodzajami biotechnologii, które pozwalają na tworzenie broni przy użyciu genetycznie zmienionej bakterii lub wirusa.

 

– Próbujemy również upewnić się, że nie stanie się to bronią przyszłości – mówił ambasador USA przy NATO, Kay Bailey Hutchison dla NBC News. – Musimy powstrzymać to i być gotowi do obrony, aby ratować ludzkie życie, jeśli dojdzie do takiego ataku – dodał.

 

Koronawirus nie jest bronią biologiczną, ale bioterroryzm jest prawdziwym zagrożeniem w przyszłości – uważają z kolei kanadyjscy uczeni Trushar R. Patel i Michael Hilary D’souza.

 

Trwająca pandemia COVID-19 ma obecnie dalekosiężne konsekwencje dla Kanadyjczyków, zmagających się z bezrobociem i perspektywą recesji.

 

Uczeni zwracają uwagę, że wpływ pandemii na świat nie jest konwencjonalnym atakiem na cele rządowe czy wojsko. Jest to raczej powszechny i ​​masowy atak na obywateli i gospodarkę całego świata. Wybuch ten bezpośrednio wpłynął na życie miliardów ludzi. Bioterroryzm może być chętnie wykorzystywany w przyszłych działaniach terrorystycznych. Może być też nowym modelem obchodzenia konwencji o wojnie.

 

Organizacje terrorystyczne aktywnie starają się osłabić docelową gospodarkę poprzez zastosowanie prostych technologii w skoordynowanych i wyrafinowanych atakach na kluczową infrastrukturę.

 

Możliwość zaprojektowania i rozproszenia broni biologicznej różni się w zależności od danego czynnika biologicznego. Na przykład Bacillus anthracis jest wyjątkowo śmiertelną i wszechstronną bakterią chorobotwórczą, wywołującą wąglika.  

 

Zdobycie wąglika jest stosunkowo łatwe, a jego wysoce zakaźne zarodniki mogą dostać się do organizmu poprzez wdychanie aerozoli lub połknięcie np. wraz z zanieczyszczoną wodą. W związku z tym wąglik jest uważany za jedną z wiodących potencjalnych broni biologicznych. W 2001 r. pięć osób w Stanach Zjednoczonych zmarło po otrzymaniu poczty skażonej wąglikiem - nikt nie został złapany ani oskarżony.

 

I odwrotnie, zastosowanie biologii syntetycznej do opracowania nowych broni biologicznych z wcześniej istniejących patogenów przy użyciu metody edycji genów CRISPR jest znacznie bardziej wymagające pod względem wiedzy specjalistycznej i możliwości laboratoryjnych.

 

Manipulacje biopaliwami stały się jednak bardziej dostępne dla firm biotechnologicznych, które agresywnie konkurują o finansowanie ze strony akademii, przedsiębiorstw i rządów.

 

Przy ściśle określonych terminach i ograniczonych zasobach badacze cenią metody, które zapewniają powtarzalne i wiarygodne wyniki. Edycja genów jest obecnie bardziej dostępna i opłacalna.

 

Badacze uzupełnili również swoje laboratoria o urządzenia drukowane w technologii 3D, dzięki czemu złożone instrumenty, które kiedyś były kosztowne i niedostępne, są łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych biotechnologią. Pozwala to na wygodny rozwój broni w dowolnym miejscu, od rygorystycznych, regulowanych prawem laboratoriów po odległe obiekty, a nawet domowe laboratoria w garażu – sugerują uczeni.

 

Podczas gdy kraje takie jak USA i Rosja odziedziczyły zaawansowane programy broni biologicznej po zimnej wojnie, Korea Północna i organizacje terrorystyczne, takie jak Al-Kaida, aktywnie starają się rozwijać programy na własne potrzeby.  Dzięki łatwo dostępnym i prostym technologiom możliwość inwestowania w podziemny program broni biologicznej jest ułatwiona. Potrzeba wciąż utalentowanych ludzi. Państwo Islamskie na przykład nie miało problemu z pozyskaniem wielu wykształconych specjalistów, od inżynierów po lekarzy.

 

Źródło: dw.com, newsmax.com, medicalexpress.com

AS


DATA: 2020-05-25 12:26
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
5
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Czyli reasumująć-przygotowywuje sie masy do tz.fałszywej flagi.....wine za następną ale mozliwe że tym razem prawdziwą epidemie ,zwali sie na jakiś tam terrorystów...koczownicy z Afganistanu już byli odnośnie WTC..., Kim będą następni wytypowani terroryści ????,może katolicy ?????
2 miesiące temu / Roman
 
Na pierwszej linii frontu bracia Szum i inne Dzieci kapitana Granta.
2 miesiące temu / zasłyszane
 
Starożytni by powiedzieli,, bogowie otworzyli puszkę Pandory i cóż my na to poradzimy''. To tak apropo powrotów do czasów pogańskich.
2 miesiące temu / pl
 
Cyt. "Rada Europy ostrzega przed bioterroryzmem i wzywa do koordynacji działań" a co mysla zapuszkowac Gejtsa?
2 miesiące temu / Nick
 
Kolejne zagrożenie, kolejny powód do starachu. Musimy przeciwdziałać bo wszyscy zginiemy. Strach! Strach ! Więcej lęku ,więcej zagrożeń. Przecież nie możemy przestać się bać bo tylko dzięki naszemu lękowi ten chory system może funkcjonować.
2 miesiące temu / Michał
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.