Raport: chrześcijaństwu na Bliskim Wschodzie grozi wyginięcie


Home   >   Wiadomości

Raport: chrześcijaństwu na Bliskim Wschodzie grozi wyginięcie
Fot. Pixabay

Niemieckie Towarzystwo Narodów Zagrożonych (GfbV) postrzega przyszłość wspólnot chrześcijańskich w Syrii i Iraku jako zagrożoną. W obu krajach liczba chrześcijan w wyniku ucieczki przed wojną domową i przemocą ze strony muzułmańskich fundamentalistów znacznie zmalała – wynika z raportu opublikowanego w Getyndze.

 

 

W Iraku pozostało już tylko 150 tysięcy chrześcijan, czyli około 0,4 procenta miejscowej ludności, podczas gdy przed pierwszą wojną (1991 r.) stanowili oni 10 procent a po rozpoczęciu drugiej w 2003 ich odsetek zmniejszył się o połowę.

 

Według raportu, w Syrii żyje zaledwie od 500 do 700 tysięcy chrześcijan, co oznacza spadek o 50 procent w porównaniu ze stanem z 2010 r. Wyznawcy Chrystusa wielokrotnie znajdowali się między frontami armii syryjskiej a grupami opozycyjnymi, w tym uzbrojonymi islamistami, częściowo popieranymi przez Turcję. Poddawani są brutalnemu prześladowaniu, egzekucjom, morderstwom i gwałtom. Według GfbV, reżim prezydenta Baszara al-Assada przyznaje chrześcijanom prawo do wolności wyznania, dlatego większość z nich woli zwycięstwo wojsk rządowych nad opozycją zdominowaną przez Bractwo Muzułmańskie.

Od czasu obalenia Saddama Husajna w Iraku w 2003 chrześcijanie nieustannie cierpią z powodu porwań i morderstw dokonywanych przez islamistyczne bandy terrorystyczne. Od 2003 r. zginęły tam tysiące wyznawców Chrystusa. Według raportu, co najmniej 70 kościołów zostało całkowicie albo częściowo zniszczonych przez zamachy bombowe. Spośród dawnych 500 świątyń w Iraku tylko 57 jest obecnie otwartych. Państwo prawie nie chroni chrześcijan, ale promuje islamizację kraju na drodze prawnej i przez politykę edukacyjną. Wielu członków mniejszości religijnych planuje opuszczenie kraju.

Raport GfbV wskazuje również na znaczną dyskryminację chrześcijan w Autonomicznym Regionie Irackiego Kurdystanu. Mimo że terrorystyczne Państwo Islamskie zostało wyparte z Równiny Niniwy, to większość wysiedlonych stamtąd chrześcijan nie może wrócić do swoich domów, ponieważ brakuje im środków na ich odbudowę. W prastarych wioskach chrześcijańskich coraz więcej muzułmanów osiedla się i grozi wypędzeniem prawowitych mieszkańców. „Aby powstrzymać te tendencje, chrześcijanie muszą pilnie zaangażować się w proces podejmowania decyzji dotyczących przyszłości Iraku. Potrzebują również pomocy finansowej, aby promować swój język i kulturę” – czytamy w raporcie.

GfbV domaga się ponadto politycznej reprezentacji dla wspólnoty chrześcijańskiej na Równinie Niniwy. W tym celu rząd centralny w Bagdadzie i regionalny rząd kurdyjski muszą uzgodnić, komu podlega ten region.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2019-06-21 17:50
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
1
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Moim zdaniem, Święta Rita to niezwykła Święta!
4 miesiące temu / Dominika Kuchar
 
Powiem wam o 7 Krolach, których widział prorok i apostol Jan. 5 bylo jeden jest i jeden ma przyjść na krótko. 1 to Egipt, 2 Asyria, 3 Babilon, 4 Persja, 5 Grecja. Jan żył w czasie Rzymu. Ostatni Król to Imperium Osmanskie, 7 Król, które zakończyło żywot w 1923, ale którego śmiertelna rana została uleczona. Zatem czekamy na 2 Bestię Apokalipsy, która dostanie moc od samego diabła i pojawi się z mocą i będzie zabijać "świętych Baranka". To co widzimy to wszystko wypełnienie Apokalipsy. U Daniela Imperium Osmanskie to 4 Zwierze, które się składa z 3 poprzednich, Babilonu, Persji i Rzymu. Daniel mówił z perspektywy Babilonu, w którym przebywał. Rzym został błędnie interpretowany. Dlatego protestanci tak nienawidzą katolików, bo myślą że 4 Bestią Daniela był Rzym. To Imperium Osmanskie tratuje wszystkie ludy i depcze. Ta 4 Bestią będzie pokonana przez samego Boga, Jezusa Chrystusa. Już wkrótce.
4 miesiące temu / Second
 


 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Fundacja Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.