Sąd nad obrońcami krzyża. Po 12 latach batalii uznano ich za niewinnych


Home   >   Wiadomości

Sąd nad obrońcami krzyża. Po 12 latach batalii uznano ich za niewinnych
fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
#OBRONA KRZYŻA    #SĄD    #KRZYŻ    #POMNIK    #OBRONA    #PROCES

Po dwunastu latach procesów sądowych ostatecznie uniewinniono członków stowarzyszenia patriotycznego, którzy bronili przed zniszczeniem krzyża i pomnika bohatera narodowego w Gołubiu ( woj. pomorskie).

 

Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed kilkunastu lat, kiedy to prywatny inwestor wszedł w posiadanie działki w Gołubiu, dawniej należącej do gminy, na której w roku 1972 postawiono krzyż i pomnik poświęcony porucznikowi Józefowi Dambkowi, dowódcy tajnej organizacji wojskowej „Gryf Pomorski”. Miejsce to upamiętniono, gdyż właśnie tu, z rąk agenta niemieckiego gestapo, 4 marca roku 1944 zginął porucznik Dambek.

 

Niedługo po kupnie działki na której stał krzyż i pomnik, prywatny właściciel doszedł do wniosku, że te święte symbole mu przeszkadzają i postanowił je zniszczyć. W obronie krzyża i pomnika stanęli członkowie Kaszubsko – Kociewskiego Stowarzyszenia imienia Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Patrioci próbowali bronić krzyża, za co właściciel działki oskarżył ich o wtargnięcie na jego posesję i fizyczny atak. Kiedy policja usunęła broniących krzyż z posesji, jej właściciel usunął pomnik i krzyż.

 

Od tamtej pory, przez 12 lat, trwały procesy sądowe i odwołania. Ostatecznie sprawą zajął się Sąd Najwyższy, który uniewinnił obrońców krzyża. - Zamiast walczyć o honor i o to, aby Pomorze i cała Polska wiedziała o bardzo ważnych historycznych dokonaniach kapitana Józefa Dambka i innych członków „Gryfa Pomorskiego”, my ten czas spędziliśmy w murach sądów. A ci, co zniszczyli pomnik i krzyż, nie zostali w majestacie państwa i prawa ukarani - mówi prezes Stowarzyszenia imienia Tajnej Organizacji „Gryf Pomorski” Roman Dambek, bratanek por. Józefa Dambka. 

 

W marcu roku 2008 staraniem członków Stowarzyszenia imienia Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” oraz mieszkańców Gołubia, niedaleko dawnej lokalizacji, na brzegu jeziora Dąbrowskiego ustawiono nowy krzyż i pomnik por. Józefa Dambka i jego żołnierzy. To w tym miejscu obecnie odbywają się piękne uroczystości rocznicowe.

 

Źródło: tvp.pl, radiogdansk.pl

 

Adam Białous


DATA: 2019-09-12 15:29
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
2
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Po prostu nikomu do głowy nie przyszło, że są ludzie którzy mogą podnieść rękę na Krzyż i pomnik pamięci narodowej. Sprawa była głośna nawet ks.Rydzyk wysłał ekipę, było gorąco. Trzeba być wrogiem Kościoła i Polski by takie rzeczy w ogóle do łba przyszły.
4 miesiące temu / AndrzejBR
 
Prawo własności nie jest święte. Co to w ogóle znaczy? Z takiego podejścia do własności rodzą się zbrodnie i inne ciężkie grzechy - o ileż cięższe niż naruszenie prawa własności.
4 miesiące temu / TZ.
 
Alan zgadzam się. Wiem ze to był krzyż ale to była prywatna dzialka.Święte prawo własności musi działać w każdym przypadku,nie tylko w jedną strone.W innym wymiarze to bedziemy jak lewica.
4 miesiące temu / ckm
 
Jeżeli to był pomnik legalnie ustawiony to nigdy nie powinna ta działka być sprzedana. Jeżeli została sprzedana bez zastrzeżenie, że pomnik jest objęty ochroną to powinno obowiązywać święte prawo własności i właściciel powinien móc go wyburzyć, nie wiem jak było więc podaje wszystkie możliwości. Natomiast członkowie stowarzyszenia niezależnie od niczego wtargnęli na cudzą własność i powinni być za to ukarani. Ale jak widać emocje znów wygrały z prawem.
4 miesiące temu / Alan
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.