Skandaliczna akcja „Nie świruj, idź na wybory”. Towarzystwo Psychiatryczne oburzone


Home   >   Wiadomości

Skandaliczna akcja „Nie świruj, idź na wybory”. Towarzystwo Psychiatryczne oburzone
Printscreen YouTube

W mediach społecznościowych ruszyła akcja „Nie świruj, idź na wybory”, która polega na wrzucaniu krótkich filmów, których bohaterowie zachęcają do pójścia do urn. Akcja budzi kontrowersje, ponieważ w niektórych materiałach przedstawiono zachowania nawiązujące do osób chorych psychicznie. Oburzenie kampanią wyraziło Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

 

W kontrowersyjnej akcji biorą udział m.in. celebryci, wśród nich aktorzy i muzycy, znani ze swoich sympatii politycznych wobec Platformy Obywatelskiej, a zarazem niechęci do partii rządzącej. Dotychczas w kampanię zaangażowali się m.in. Zbigniew Hołdys, Wojciech Pszoniak, Andrzej Chyra oraz Janusz Gajos i Anna Nehrebecka. Na nagraniach publikowanych w sieci, bohaterowie wymawiają hasło: „Nie świruj, idź na wybory”. Oburzenie jednak wywołało „niestandardowe” zachowanie, którego dopuszczają się uczestnicy akcji, przypominające zachowanie chorych psychicznie.

 

Sposób realizacji kampanii wywołał oburzenie Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, które podkreśla, że „przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji, świadomej lub nieświadomej” osób chorych psychicznie.

 

„Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego stoi na straży poszanowania praw i godności osób z zaburzeniami psychicznymi. ZG PTP przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji - świadomej lub nieświadomej - tych osób. To nie są osoby inne - wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo. Cierpieniu, potrzebom, zmaganiom z problemami życiowymi, których wszyscy doświadczamy należy się szacunek. Dzielenie nas na osoby z zaburzeniami psychicznymi i osoby bez takich zaburzeń jest głęboko nieprawdziwy” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez portal niezalezna.pl.

 

Na akcję zareagowali również internauci oraz politycy. Europoseł PiS Patryk Jaki skrytykował zachowanie celebrytów. „Podobne ruchy mogą dotyczyć np. osób z porażeniem mózgowym, czyli często niewinnych, marzących o akceptacji” – napisał.

 

W akcję włączył się niestety również dominikanin o. Tomasz Dostatni. W dosadny sposób zaangażowanie zakonnika w kontrowersyjną akcję skomentował jezuita o. Wojciech Ziółek. „Kolejny raz w życiu zachwycam się Bożą sprawiedliwością! Okazuje się bowiem, że głupotę Pan Bóg rozdzielił równomiernie między wszystkie narody, stany i zakony. O żadnym nie zapominając” – napisał na Twitterze.

 

Co ciekawe, przeciwko takiej formule akcji sprzeciwia się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. „Rzecznik stanowczo sprzeciwia się konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych w oparciu o stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie” – czytamy w oświadczeniu.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, Twitter, interia.pl

WMa

 


DATA: 2019-09-20 09:35
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
11
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Widziałam spot z Nehrebecką. Zwraca się do wyborcy w sposób nad wyraz protekcjonalny, jakby wyborca był dzieckiem albo rzeczywiście nie miał rozumu i należy go pouczać. Ta pani z całą pewnością nie zachęciłaby mnie do pójścia na wybory - no ale ja będę głosować PRZECIWKO tej pani czyt. partii, którą ta pani prywatnie popiera. Z całą pewnością pójdę na wybory, żeby lewactwo nie dopchało się do władzy.
8 miesięcy temu / kid
 
Obrzydliwa hipokryzja! Jacy wrażliwi i czuli losem ludzi szczególnej troski! Ale zabić takich w łonie matki, ba, podejrzanych o taką chorobę - jest OK!!! A tak na marginesie; zwrot "nie świruj" kieruje się do osoby którą uważa się za zdrową, no chyba że mówi to uzdrowiciel, ale nie słyszałem o chorobie świństwo. Nie bronię głuPoiej akcji, ale hipokryzji i wałszywej wrażliwości nie trawię.
8 miesięcy temu / Rzymianin
 
To co się stało można przyrównać do "szamba, ktore wybiło" i SWOIM "smrodem" wymusza DZIAŁANIE i REAKCJĘ WSZYSTKICH. Dlaczego bo wszyscy mają w tym swój udział, gdyż uczestniczą, współtworzą i są PRZEDMIOTEM nawet bezwolnie TEJ FAŁSZYWEJ, niszczącej człowieka KULTURY i INDOKTRYNACJI politycznej. PCh i Red. Michalkiewicz przypomnieli komunistę Grancziego i jego filozofię, że najważniejsza bitwa rewolucyjna rozegra się w sferze ludzkiej świadomości czyli KULTURY i ETAPEM TEJ REWOLUCJI będzie ZAPANOWANIE NAD JĘZYKIEM mówionym. Stąd tyle mamy "głupawych" debat w których narzucane sa pojęcia/ słowa ciągnące za sobą ŁADUNEK EMOCJONALNY. Chcemy czy nie ludzie to sobie PRZYSWAJAJĄ .Jako pierwsze zniknęło słowo: kalectwo , inwalidztwo zastąpiono je słowem NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ , SPRAWNOŚĆ INACZEJ. Dlaczego tak zrobiono? aby NIE RANIĆ osoby kalekie i je dowartościować. Nie jest już ważna prawda widoczne kalectwo ale UCZUCIA. Ten kto nie przyjmie tego to NIENAWISTNIK.
8 miesięcy temu / iskierka
 
Warto zauważyć, że wejściu NOWEJ pseudo-KULTURY DIALOGU i MIŁOŚCI w życie społecznego za przyczyną PO i różnej maści liberałów i lewaków TOWARZYSZYŁO NAŚMIEWANIE SIĘ i KPIENIE z osób chronicznie chorych, inwalidów i kalek. Nawet jeśli osoby chore były zapraszane na celebryckie imprezy czy WIDOWISKA TV to było to czynione INSTRUMENTALNIE w celu uzyskania odpowiedniego EFEKTU. WYKORZYSTUJĄC WSPÓŁCZUCIE WIDZÓW zwiększano liczbę głosujących i WPŁYWY. Dawano także polepszenie samopoczucia widzom. Zobacz są inni w o wiele gorszej sytuacji niż ty. Równoległe ta sama TV i Widowiska POKAZUJĄ DO DZISIAJ kabarety ośmieszające osoby chore i kalekie + księży. Skecze EROZŚMIESZAJĄ chrześcijańską polską publiczność do ŁEZ. Tak właśnie wygląda WSPÓŁCZESNA EMPATIA humanistów -ateistów i osób chodzących do kościoła. Telewizja, Kabaret , impreza "kulturalna" JEDNOCZY poprzez ŚMIECH WSZYSTKICH. A potem "potencjalni" Chrześcijanie dziwią się żę jest atak na Krzyż Jezusa.
8 miesięcy temu / iskierka
 
Co to potrafi zrobić nienawiść do polskości komediantom obcego pochodzenia. Żenada! Obrzydzenie i ostracyzm na zawsze, aczkolwiek uznanie mają u Stuhrów, Lisów, Hartmanów, kasty sędziowskiej, esbeków itp wrogów polskości i pasożytów.
8 miesięcy temu / Gerard
 
Aktor ten byc może ma wyższe wykształcenie teatralne ale brak mu przyzwoitej szkoły podstawowej!
8 miesięcy temu / t
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.