Spóźniona „pomoc” Komisji Europejskiej. Czy koronawirus pogrzebie ideę eurofederalizmu?


Home   >   Wiadomości

Spóźniona „pomoc” Komisji Europejskiej. Czy koronawirus pogrzebie ideę eurofederalizmu?
Ursula von der Leyen. Olaf Kosinsky [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)] Read more: http://www.pch24.pl/kandydatka-na-szefowa-komisji-europejskiej-obiecuje-zwiekszyc-cele-klimatyczne,69485,i.html?nom=1#ixzz6ITwzH8

Komisja Europejska próbuje ratować twarz Wspólnoty. Przyjęła plan walki z epidemią koronawirusa, przewidując łącznie 100 mld euro na ten cel. Problem w tym, że to działania całkowicie spóźnione.

 

Inercja Komisji Europejskiej i innych instytucji unijnych w obliczu pandemii koronawirusa jest od kilku tygodni przedmiotem ostrej krytyki. Na brak jakiejkolwiek pomocy ze strony Brukseli skarżyli się zwłaszcza Włosi, zmuszeni do samotnego zmagania się z chorobą. Doszło do tego, że z pomocą pospieszyły im autorytarne mocarstwa azjatyckie, Rosja i Chiny, podczas gdy Unia Europejska nie zrobiła nic, by wspomóc wysiłki włoskich służb medycznych, obciążonych masami chorych na Covid-19.

 

Teraz Komisja kierowana przez Niemkę Ursulę von der Leyen próbuje ratować twarz wspólnoty. Instytucja ogłosiła w czwartek plan walki z epidemią i jej skutkami opiewający na 100 mld euro; Polska będzie mogła wydać 12 mld euro z unijnej kasy.

 

Nie jest to jednak bynajmniej żaden unijny prezent; chodzi bowiem o kwotę, która nie została jeszcze zakontraktowana w obecnej perspektywie finansowej. 12 mld euro to pieniądze, które miały trafić na inwestycje infrastrukturalne czy budowę aquaparków. Zamiast tego pójdą na walkę z pandemią. Komisja proponuje, by pieniądze zostały wykorzystane dla wsparcia firm borykających się z problemem utrzymania pracowników w nierentownym okresie czy też na pomoc dla rolników i rybaków.

 

Jednocześnie Unia nie ustaje w próbie wpływania na politykę walki z koronawirusem wprowadzaną przez poszczególne państwa narodowe. Na celowniku Brukseli znalazły się przede wszystkim Węgry, które osobiście potępił między innymi szef Europejskiej Partii Ludowej, Donald Tusk.

 

Tuskowi i innym eurokratom nie podoba się, że rząd Wiktora Orbana, za zgodą parlamentu, przyznał sobie na czas walki z koronawirusem prawo do rządzenia za pomocą dekretów.

 

Orban odpowiedział na krytykę wysyłając list do szefowej niemieckiej CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer. Jak podkreślił, szkoda dziś marnować czas na coś innego, niż walka z koronawirusem, a ci, którzy nie potrafią pomóc, nie powinni chociaż przeszkadzać. Szef Fideszu poprosił też Kramp-Karrenbauer by ta wpłynęła na Tuska i przeszkodziła mu w „sianiu podziałów” w politycznej „rodzinie EPL”.

 

Węgry zostały wcześniej potępione także przez trzynaście państw unijnych; przedstawiciele Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Irlandii, Włoch, Luksemburga, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji skrytykowali wprowadzone w państwie Madziarów środki nadzwyczajne jako rzekomo niezgodne z europejskimi wartościami.

 

Orban tymczasem już tydzień temu piętnował bezradność Unii, w jednym z wywiadów podkreślając, że Budapeszt otrzymał pomoc od Pekinu i Rady Współpracy Państw Języków Tureckich, a od Brukseli - żadnej. Węgierski premier podkreślił, że po ustaniu epidemii przyjdzie czas na poważną debatę, bo obecny kryzys obnażył całościową słabość unijnych struktur.

 

Źródła: rmf24.com, politico.eu

Pach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-04-03 08:50
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
3
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Ta ich Komisja, tak i cała reszta, to oszukaństwo, uprawiające własne interesy przy wykorzystaniu obłędnych koncepcji.
1 miesiąc temu / Zbigniew
 
Jak to mówiła moja babcia,"uradzili....na śmierć".Wyrażać się nie będę,ale teraz to musztarda po obiedzie,te pieniążki.Możecie je sobie przeznaczyć na premie za usilne wrażanie się do nie swoich spraw w państwach,które robią co mogą żeby ratować swoich obywateli.A ratują za swoje własne,narodowe,pieniądze,pomniejszone o te piekielne składki unijne.Tak,że jeśli bruksela wydusi z siebie jakieś pieniądze,to będą niczyje inne jak tylko tych co wcześniej je tam wpłacili.A w tym wszystkim najgorzej teraz wyglądają Włosi i wcale się nie zdziwię kiedy po tym pożarze zaczną wychodzić z unii.Jeszcze im przyklasnę.I wielu innych pewnie też!
1 miesiąc temu / Kasandra?
 
Jak ktoś zechce trochę pogrzebać w historii III Rzeszy to się dowie, że pomysł unii europejskiej pod "światłymi" rządami Niemiec pojawił się w 1943 roku, jak waliła się III Rzesza Niemiecka, a pomysłodawcą był Heindrich Himmler, "osławiony" reichfuhrer SS i morderca milionów "podludzi" żydów, Polaków, Rosjan, Romów i kto mu tam wpadł w ręce. Nie dziwota zatem, że tą "szczytną idee" tak promują niemcy, bo rządzenie innymi mają "we krwi". To złowieszczy naród, dla którego wartości chrześcijańskie są równie obce jak dla nas teorie rasistowskie. Ta POstfaszystowska "brunatna" socjalistyczna idea musi zostać wymazana z teorii i praktyki. I im szybciej tym lepiej dla życia i zdrowia naródów tzw Europy, a dla nas chrześcijan w szczególności.
1 miesiąc temu / CZASY KOŃCA
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.