Świątynie świata upamiętniają męczenników


Home   >   Wiadomości

Świątynie świata upamiętniają męczenników
Fot. Twitter

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie kontynuuje akcję „zanurzania we krwi” męczenników najważniejszych światowych zabytków, katedr oraz kościołów. Od Waszyngtonu po Sydney, od Manili po Rzym są one oświetlane na czerwono, po to, by świat nie zamykał oczu na męczeństwo chrześcijan.

 

Akcja organizowana jest w ramach tak zwanego Czerwonego Tygodnia („Red Week”), który w praktyce rozciąga się na cały rok, uświadamiając opinii publicznej sytuację chrześcijan w wielu krajach świata. W krwi męczenników od lat „zanurza się” rzymskie Koloseum, Fontanna di Trevi, paryska bazylika Sacré-Coeur czy słynna statua Zbawiciela w Rio de Janeiro. W tym roku do akcji po raz pierwszy włączyła się Polska, oświetlając kościół karmelitański w Poznaniu.

Czerwony kolor iluminacji świetlnej symbolizuje krew męczenników, przypominając, że chrześcijaństwo wciąż jest najbardziej prześladowaną religią świata – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Andrzej Paś z polskiego biura Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

W różnych częściach świata, czy to będzie Europa, czy inny kontynent, a szczególnie południowo-wschodnia Azja, która najbardziej narażona jest na prześladowania, staramy się podjąć inicjatywę obrony naszych braci i sióstr chrześcijan. Mowa jest o wielkich liczbach, bo 245 mln ludzi na całym świecie przeżywa różnego rodzaju dyskryminacje, prześladowania i nawet oddaje życie za swą wiarę w Chrystusa – mówi papieskiej rozgłośni ks. Paś.

 

Średnio każdego dnia na całym świecie zostaje zabitych 11 chrześcijan. Stąd Czerwony Tydzień, czyli akcja duchowego łączenia się poprzez symbolizację iluminacji świetlnej na całym świecie, ma pomóc przypomnieć o tym, że jesteśmy jednością, jesteśmy jednym Kościołem i domagamy się prawa wyznawania w wolności swojej religii, prawa do bycia chrześcijanami na całym świecie – podkreśla duchowny.

Do akcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie włączyła się m.in. Australia, gdzie przez najbliższe dni na czerwono oświetlonych zostanie siedem kościołów katedralnych w takich miastach, jak Sydney, Brisbane i Melbourne. W Wielkiej Brytanii oświetlonych zostanie 13 katedr i aż 130 ważnych budowali, w tym Pałac Westminsterski. Z największym oddźwiękiem akcja spotkała się w tym roku na Filipinach, gdzie o męczeństwie chrześcijan przypomni aż 2 050 parafii z 68 różnych diecezji.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

 

 

 


DATA: 2019-11-19 16:34
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
7
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Kilka uwag: 1. Kościół to nie Partia Zjednoczonych Chrześcijan. Każdy prawdziwy katolik jest w łączności z papieżem, hierarchią i innymi katolikami. Kościół jest jeden. W Kościele jest prawdziwa jedność, nie trzeba jej sztucznie wprowadzać. 2. Moralnie pewnym można być co do męczenników tylko tych, których męczeństwo potwierdził Kościół. Poprawnościowe portale "katolickie" nazywają "męczennikami" najczęściej różnej maści protestantów, którzy obiektywnie są poza Kościołem i nawet przez "męczeństwo" nie mogą liczyć na zbawienie, jeśli odrzucają wiarę katolicką. 3. Każdy kapłan ortodoksyjny, który sprawuje Mszę WYŁĄCZNIE w tradycyjnym rycie łacińskim, do czego moralnie są zobowiązani kapłani obrządku łacińskiego, taki kapłan nie może współcześnie liczyć na zrozumienie ze strony swoich braci-kapłanów. Dlatego rozgrywają się przemilczane tragedie na parafiach, w zakonach, w kuriach, gdyż ortodyksyjni kapłani są uważani za niebezpiecznych dla Partii Zjednoczonych C
7 miesięcy temu / Murem
 
"Pokazanie JEDNOŚCI "? Gdyby była JEDNOŚĆ to NIE BYŁO BY ROZŁAMU / KRYZYSU i tego nowego wieloreligijnego- ekumenicznego kościoła chrześcijan. Jak może być jedność z HERETYKAMI i BAŁWOCHWALCAMI ? Jak można obnosić się POKAZYWANIEM TEGO co obraża Boga. "SYGNAŁ DLA ŚWIATA" ? -> "światełko" ? To "bzdety" - nowe trendy pseudoreligijne jak w modzie. Jest podaż i popyt. Podaż -> nowa religia, humanistyczne wartości w błyszczący opakowaniu . Popyt -> wzrost zainteresowania przechodniów i dobre samopoczucie z realizacji potrzeb. Mam WPŁYW na świat i na politykę , wspieram DOBRO. Prawdziwa bajka- realizacja marzeń o życiu w POKOJU i DOBROBYCIE WSZYSTKICH LUDZI NA WSZYSTKICH KONTYNENTACH. Jedna religia, jeden rząd, jedno SPOŁECZEŃSTWO - jedna GLOBALNA RODZINA. Global LOVE. > gdzie "rodzina" lgbt ma swoje prawa. Jeśli świetlny "sygnał" to do "oswajania" jak dla kierujących się instynktem zwierząt lub uczuciami ludzi ale nie ROZUMEM.
7 miesięcy temu / iskierka >@
 
" A kolor jego jest czerwony, bo na nim robotnicza krew" . To słowa hymnu, dalekiego od chrześcijaństwa.Podświetlone na czerwono kościoły, na pewno wystraszą prześladowców.
7 miesięcy temu / ena
 
Czy oni motywowali wyrzucenie księdza z zakonu tym, że odprawia tradycyjną Mszę św.?
7 miesięcy temu / @Daro
 
Wszystkich zapraszam na kanał na YT - "W OBRONIE MSZY ŚWIĘTEJ WSZCHCZASÓW - POZNAŃ WRONIECKA 9". Zobaczcie dramat świętobliwego kapłana, Salezjanina z Poznania, wyrzuconego ze zgromadzenia Salezjanów wraz z MSZĄ ŚWIĘTĄ W TRADYCYJNYM RYCIE, którą zobowiązał się do końca życia odprawiać. Zobaczcie co Go za to spotkało ze strony przełożonych. I cicho sza, nikt nic nie wie. To obnaża hipokryzje naszych hierarchów, którzy ubolewają nad prześladowanymi chrześcijanami na świecie a w polskim Kościele kapłani doznają prześladowań ze strony ... kapłanów - przełożonych. Takich dramatów i podobnych jest w Polsce więcej. Są prześladowani i wykorzystywani seminarzyści i kapłani przez przełożonych i biskupów na różne sposoby. Wszyscy milczą na ten temat. Wystarczy poszukać jak arb. Sławoj Leszek Głódź traktuje młodych kapłanów i jakie życie prowadzi. PATOLOGIA!!! Ks. Isakowicz Zalewski o tym się wypowiadał ale ten beton zdaje się jest nie do skruszenia.
7 miesięcy temu / Daro
 
W Poznaniu oświetlony jest kościół karmelitański na czerwono. Czy ktoś się interesuje tym, że w tym samym Poznaniu rozgrywa się dramat czcigodnego kapłana, księdza Michała Woźnickiego, który od kilku lat odprawia tylko MSZĘ ŚWIĘTĄ W TRADYCYJNYM RYCIE RZYMSKIM i za to został wyrzucony ze zgromadzenia Salezjanów. Teraz może tylko odprawiać tę cudowną MSZĘ WSZECHCZASÓW we własnej celi z której Salezjanie również chcą Go wyrzucić i wytoczyli Mu proces sądowy. Każdego dnia ks. Michał Woźnicki z garstką wiernych TRADYCJI ŁACIŃSKIEJ modli się na kolanach przed kościołem przy Wronieckiej 9 o przywrócenie MSZY ŚWIĘTEJ W TRADYCYJNYM RYCIE RZYMSKIM do Salezjanów, którzy przed Nim i tymi wiernymi zamknęli drzwi kościoła i ani nie chcą o tym słyszeć. W Polsce są prześladowani kapłani wierni CHRYSTUSOWI I PRAWDZIE !!! Czy ktoś w ogóle się tym interesuje? Żaden biskup, kapłan, media, nikt tego nie chce widzieć!! To jest HAŃBA dla naszych hierarchów i całego KOŚCIOŁA !!!
7 miesięcy temu / Daro
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.