Szkocja zezwoli na wyśmiewanie i lżenie religii


Home   >   Wiadomości

Szkocja zezwoli na wyśmiewanie i lżenie religii
Fot. Pixabay

Szkocki minister sprawiedliwości Humza Yousaf zapowiedział, że rząd usunie z ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznego przepisy, które zakazują obrazy przekonań religijnych. Ustawa ma zezwolić więc na „antypatię, niechęć, wyśmiewanie i obrażanie” ich pod pretekstem „ochrony uzasadnionego prawa do wolności wypowiedzi”.

 

 

Kampanię na rzecz zmiany przepisów prowadziły oddziały organizacji ateistów: Humanist Society Scotland (HSS) i Hummanists UK.

 

HSS już w lipcu interweniowała w tej sprawie. Miesiąc później pozyskała poparcie koalicji ponad 20 wpływowych osób i organizacji ze świata sztuki, dziennikarstwa, literatury, teatru, polityki i „praw człowieka”. Wszystkie te gremia we wspólnym liście wezwały do wprowadzenia poprawek. Humaniści kilkakrotnie spotykali się też z ministrem Humzą Yousafem.

 

We wrześniu minister ogłosił, że rząd wprowadzi w ustawie jedną z dwóch kluczowych zmian, o które zabiegało HSS i wspierający ich Humanists UK. W listopadzie minister przystał na kolejną poprawkę.

 

Andrew Copson, dyrektor naczelny Humanists UK komentował, że zniesienie kar za bluźnierstwo, to „ogromny postęp w zakresie zapewnienia wolności słowa i prawa do swobodnej krytyki przekonań oraz idei o podstawowym znaczeniu, religijnych lub innych”.

 

Działacze Humanists UK piszą na swojej stronie, że są „krajową organizacją charytatywną działająca na rzecz osób niereligijnych”. I dalej: „Wspierani przez ponad 85 tysięcy członków i zwolenników rozwijamy swobodne myślenie i promujemy humanizm, aby stworzyć tolerancyjne społeczeństwo, w którym dominuje racjonalne myślenie i życzliwość. Zapewniamy ceremonie, opiekę duszpasterską, edukację i usługi wspierające, z których co roku korzysta ponad milion osób, a nasze kampanie promują humanistyczne myślenie o kwestiach etycznych, prawach człowieka i równym traktowaniu wszystkich”.

 

 

Źródło: humanism.org.uk

AS

 

 

 

 


DATA: 2020-11-25 20:46
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
4
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

Humza Yousaf? Formalnie pewnie będzie można obrażać tylko katolicyzm. Nikt nie obrazi islamu obawiając się o swoje gardło. Ponadto nikt ze sług diabelskich nie pała taką nienawiścią do islamu jak do Kościoła Chrystusowego. A artyści? Od czasu gdy przeczytałem Wyznania św Augustyna mam w pogardzie m. in. teatr i kino. I dziś, gdy otwierają swoje paszcze w sprawach światopoglądowych widzę, że nic nawet z okruchów tego świata nie straciłem.
1 miesiąc temu / czloax
 
Oj będzie wesoło jak to lewackie szkockie cymbalstwo zacznie obśmiewać muslimów. Oj będzie wesoło. Oczywiście nie wszystkim.
1 miesiąc temu / CHORE TO
 
@Jeszcze raz do NERON to dotyczy religii ogólnie.Myślę że nikt nikogo nie będzie obrażał bez tak zwanej prowokacji chyba że ty i tobie podobni.
1 miesiąc temu / racjonalista
 
@No i właśnie jeszcze nikt nikogo nie wyśmiał ani nie obraził a ty już masz problem.Przeczytaj kilka razy co napisałeś może zrozumiesz to czego nie rozumiesz.czy ja będę coś zmieniał czy nie to moja sprawa.Każdy ma prawo komentować ty poprosku szu kasz zaczepki do kłutni ale ze mną to ci się nie uda nie jestem CIEMNIACZKIEM.
1 miesiąc temu / racjonalista
 
@racjonalista Żeby nie było, nie ubliżam tym których sytuacja zmusiła do wyjazdu. To często jest ciekawa przygoda i nie każdy ma odwagę aby podjąć takie ryzyko. Ale irytujące są teksty tryskające takim bezpodstawnym tanim zachwytem. To jest po prostu głupie. Poza tym masz problem z wyciągniecie logicznych wniosków, więc powinieneś zmienić chyba ten nick. Nie po to ktoś znosi zakaz lżenia tych czy tamtych aby z tej ''wolności'' nie skorzystać. Przecież to logiczne. Poza tym muzułmanów i żydów nikt nie ośmieli się obrażać a dostanie się tylko najsłabszym i de facto bezbronnym czyli chrześcijanom. To takie kopanie leżącego za prawdę wymaga wielkiej ''odwagi''
1 miesiąc temu / neron
 
Lenin nie był szkotem, ale Szkocja robi się leninowsko-Stalinowska i marksistowska.
1 miesiąc temu / DNA
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.