Nasz kanał RSS
 
 

Zmiany w „Ojcze Nasz”. I co dalej?


Episkopaty niektórych krajów Europy zmieniają słowa modlitwy „Ojcze Nasz”. Czy czeka to także Polskę? Co teologowie i bibliści mówią o słowach „nie wódź nas na pokuszenie”? Czy naprawdę przez wieki modliliśmy się źle? Jeśli tak to jakie ma to konsekwencje? – na te inne pytania odpowiada Krystian Kratiuk w programie „Ja Katolik”.

 

Zobacz również:

 

Krótka refleksja nad „nowym” Ojcze nasz: brak szacunku dla tajemnicy

 

„Ojcze Nasz” wymaga korekty? Odpowiada ks. prof. Chrostowski

 

Jeszcze raz o "Nie wódź nas na pokuszenie"

 

 

 

 

 

 

 

 


DATA: 2018-12-03 18:30:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:

Komentarze

A może by tak sięgnąć do Grecko-Polskiego Nowego Testamentu wydanie interlinearne z kodami gramatycznymi (gruba księga), nad którą pracowało wielu biblistów polskich, wydanego przez Oficynę wydawniczą "Vocatio"? Po co podpierać się tłumaczeniem łacińskim gdy można słowa modlitwy Pańskiej poznać z pierwotnego języka? (z pierwszej ręki) Tutaj to stoi tak: "I nie wprowadź nas w doświadczenie". Dla mnie laika nie brzmi to jak "Nie wódź nas na pokuszenie", co bardziej przypomina mi scenę w raju z wężem w roli głównej. Ja to bardziej czuję jako: "uchroń nas przed złym doświadczeniem (lub pokusą)". Tak przynajmniej wolałbym modlić się do swojego Boga Ojca. Czy można latami błądzić i mylić się? Lekarze dopiero w niedalekiej przeszłości przestali się śmiać z pomysłu mycia rąk przed przystąpieniem do operacji.
3 miesiące temu / benek
 
A może trzeba wrócić do tego co uświęcone, z czego wyrosły pewne owoce - łacina przez niemal 2 tysiąclecia była językiem KK. Do Św.Dominika przychodzi Niepokalana i mówi: "SALVE". Z relacji egzorcystów wiemy, że Zły szczególnie nie znosi tego języka - jest on z woli Boga uprzywilejowany wraz z greką i hebrajskim (wszak w tych językach widniał tytuł winy Zbawiciela). Jeśli mamy świadomość że Zastępy Świętych modliły się w tym języku, łatwo pojmiemy że to język JEDNOŚCI i Katolickości. Laudetur Iesus Christus+
4 miesiące temu / Joel
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 97 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 
 

 


Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Fundacja Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.