Związek Podhalan: życie poczęte jest darem od Boga, niepodlegającym ludzkim targom


Home   >   Wiadomości

Związek Podhalan: życie poczęte jest darem od Boga, niepodlegającym ludzkim targom
Fot. B. Jurecki / Forum

„Musimy bronić życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. (…) Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – napisali członkowie Związku Podhalan w Polsce w specjalnym apelu na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich.

 

 

Członkowie Związku Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II uczestniczący w XII Rekolekcjach Góralskich w Łopusznej, zabrali głos „zasmuceni obecną sytuacją ostrego sporu dotyczącego obrony życia każdego człowieka od jego poczęcia”.

Związek Podhalan w Polsce przypomina, że jest organizacją ukierunkowaną na ochronę dziedzictwa niematerialnego Górali Polskich, które dotyczy również sfery wiary katolickiej i przekonań wpajanych od pokoleń. W swoim statucie wprost bronią rodziny, czyli trwałego związku ojca – mężczyzny, matki – kobiety i ich dzieci; rodzina stanowi fundament wspólnot lokalnych, narodu i państwa.

„Aby rodzina mogła rozwijać się prawidłowo i zgodnie z przyjętymi przez nas wartościami musimy bronić również życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. W obliczu zaistniałej w Polsce sytuacji wokół tych spraw mocno i wyraźnie mówimy, że przerwanie życia poczętego jest złem, któremu z całym przekonaniem się przeciwstawiamy” – napisano w apelu.

Związek Podhalan w Polsce zaznaczył, że pragnie wraz z dziedzictwem ojców przekazywać młodemu pokoleniu wartości, które chronią życie poczęte – jak również „Boski dar wolnej woli każdego z nas, który nie może być jednak wykorzystany do łamania boskiego prawa”.

Górale przeciwstawiają się radykalnym postulatom, za które uważają przede wszystkim aborcję na życzenie. Przeciwstawiają się również radykalnym zachowaniom, do których zaliczają profanacje symboli katolickich, pomników świętych i bezczeszczenie świątyń – zwłaszcza podczas celebrowania Mszy świętej.


„Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – podkreślają członkowie Związku Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II.


Apel odczytał prezes Związku Podhalan w Polsce, Julian Kowalczyk, na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich, które w tym roku w dniach 22-24 listopada odbyły się Łopusznej.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 


DATA: 2020-11-25 19:44
 
 
Share:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
GOOD TEXT
9
 
 
 
Comment on the article
Nick *:
Your opinion *:
wyślij opinie
Regulations
Click to read

1. It is forbidden to publish comments on the forum that:
- promote deviant behavior, contrary to the natural law;
- offend the Catholic faith and the Catholic Church;
- contain obscenity (pursuant to Art. 3 of the Act of 7 October 1999 On the Polish Language);
- contain information burdening other persons with accusations which have not been proven (Art. 23 of the Civil Code);
- lead to copyright infringement (Act of 4 February 1994 On Copyright and Related Rights);
- contain links to and addresses of other websites, personal details, contact information or e-mail addresses;
- are advertisements or spam (have no relation to the commented article);
- are direct, brutal attacks on interlocutors or call for aggression against them;
- are inappropriate in the context of information about the death of a public or private person;
- contain remarks addressed to the editorial team of PCh24.pl (we really appreciate them but we ask for e-mail contact as only then we can assure that they will be delivered to the persons responsible for the service content).

 

2. All comments contravening item one of the present Rules will be removed by the moderator.

 

Komentarze

@racjonalista,A jeśli człowiek nie chce Boga, odwraca się od Niego, wyrzuca Go w imię tzw.rozdzialu państwa od Kościoła?
1 miesiąc temu / Em
 
Gdzie był Związek Podhalan przez ostatnie 27 lat? W mediach nic nie było słychać, że protestują przeciw ustawie z 1993. I czy zdaniem samego Związku Podhalan nie należy w pierwszej kolejności zaprotestować przeciw obecnemu niewoleniu i unicestwianiu narodu polskiego regulacjami podsycającymi epidemię, a pozorującymi jej zwalczanie? Jak Związek Podhalan nie obroni już poczętych Polaków, to nie będzie za chwilę kto miał bronić życia Polaków jeszcze niepoczętych. Obudźcie się
1 miesiąc temu / !!!
 
Gdzie ten Bóg skoro na to zezwala?
1 miesiąc temu / racjonalista
 
Górale mają charakter, choć grzeszyć lubią jak każdy. Jasno psoatwili sprawę. A gdzie ślązacy? Też zawsze kochali Maryję.
1 miesiąc temu / Korsarz
 
Górale, mądrze mówicie. Zacznijcie jednak wreszcie mądrzej głosować.
1 miesiąc temu / Ruben
 
Na górali zawsze można liczyć. Silni, konkretni i przywiązani do Boga i tradycji. Jestem z nimi całym sercem.
1 miesiąc temu / L
 


 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

No materials published by www.pch.24.pl may be copied, distributed, redistributed or exploited in any form, including posting on the Internet, without the consent of Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi located in Kraków (Publisher). Any use or exploitation of any material in whole or in part violating the law, i.e. without the permission of the Publisher is prohibited under penalty and may be prosecuted.


Requests should be directed to the editorial staff of the website at: [email protected] Permission is granted in written or electronic form.


The content of this website, after obtaining permission, maybe distributed so long as directly under the published material the information about its source (PCh24.pl) and a link to the source page (a link with the attribute rel=”follow”) are included. Permission does not include any illustrations related to texts. This clause does not apply to these users of this website who link any material published on a website in social media.